Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/covid-5.jpg

Forbes: Midis 50 miliarderëve të rinj janë mjekë dhe shkencëtarëNë listën e Forbes mes 50 miliarderëve të vitit janë shtuar mjekë dhe shkencëtarë, kjo vjen pas shpikjes së vaksinën kundër pandemisë së koronavirusit.

Midis tyre janë shkencëtarët më të shquar që qëndrojnë pas dy vaksinave më të suksesshme të koronavirusit – ato të zhvilluara nga Pfizer dhe të tjerët të bërë nga Moderna.

CEO i Bayontek Ugr Sahin tani është “i rëndë” me 4.2 miliardë dollarë, ndërsa CEO i Moderna Stefan Bancel ka 4.1 miliard dollarë. Kjo rritje e pabesueshme e Moderna krijoi miliarderë nga investitorët e saj të parë, imunologu Timothy Springer nga Harvard dhe shkencëtari i MIT Robert Langer.

Sidoqoftë, fitimet nuk u arritën vetëm me vaksina, por edhe me kompani që ishin të angazhuara në zhvillimin e ilaçeve që ndihmojnë në luftimin e simptomave të koronavirusit.

Kështu, drejtori ekzekutiv i kompanisë kanadeze të bioteknologjisë AbCelera, Carl Hansen, tani ka 2.9 miliardë dollarë sepse kompania e tij doli në publik me trajtimin e antitrupave më 11 dhjetor, të cilin ai e zhvilloi në bashkëpunim me gjigantin farmaceutik Eli Lily dhe mori miratimin e Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave.

Kompanitë që ndihmuan ndërmarrjet më të mëdha të provonin ilaçe të reja gjithashtu bënë para të mira në treg, kështu që August Trendl, themeluesi dhe CEO i firmës kërkimore me bazë në Cincinnati Medpey, tani ka 1.3 miliardë dollarë.

Miliarderë vijnë nga vende të ndryshme, por shumica janë nga Kina, një vend që konsiderohet epiqendra e koronavirusit.

Midis miliarderëve më të shquar kinezë është presidenti i prodhuesit të pajisjeve mjekësore Kontek Medica Systems Hu Kun. Fitimet e prodhuesit u rritën me rreth 150 përqind për shkak të shitjeve të forta të huaja të produkteve të tilla si oksimetra impuls ose pajisje që analizojnë gjendjen e mushkërive.

Të fundit

Vjen në Kosovë laboratori i njohur hungarez

Laboratori i njohur ndërkombëtar Neumann Labs ka nisur operimin në Kosovë. Me këtë rast, drejtori i “IPL Neumann Labs” në Kosovë, Musa Ahmeti ka thënë se realizimi i këtij investimi vje

ATK tejkalon planin e të hyrave janar-maj 2021 për 23.9 milion euro

Vazhdon trendi i rritjes së të hyrave nga Administrata Tatimore e Kosovës, ku nga muaji janar deri në maj 2021 është arritur që të inkasohen 23.9 milion euro me shumë së plani i paraparë, n

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Samsungu nis prodhimin e modeleve të reja të palosshme

Telefonat e rinj të palosshëm nga Samsungu – Galaxy Z Flip 3 dhe Galaxy Z Fold 3 – pritet të lansohen në muajin gusht të këtij viti. Kompania tashmë raportohet se ka nisur prodhimin në mas

Asambleja e Shoqatës së Bankave të Kosovës zgjodhi kryesinë

Shoqata e Bankave të Kosovës ka mbajtui mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme me ç‘rast zgjodhi kryesinë e re dhe anëtarët e Bordit të Drejtorëve për mandat dy-vjeçar. Gjatë kësaj mbl

Info Tjera