Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/GettyImages-1056477400.jpg

Forumi Ekonomik: Më 2025 robotët zëvendësojnë punëtorëtNë vitin 2025 parashikohet që gjysmën e punëve që bën njeriu do t’i bëjnë makineritë robotike.

Një parashikim i tillë vjen nga Forumi Ekonomik Botëror, i cili shkruan se “revolucioni robotik” do të krijojë rreth 97 milionë punë në të gjithë botën, por do të shkatërrojë edhe shumë të tjera.

Punët manuale nëpër zyra dhe administrata parashikohet që të jenë më të prekurat, që paramendohet se do të veprohet automatikisht me to.

Artikulli i FEB prek rreth 300 kompanitë më të mëdha në botë, që kanë punësuar mbi 8 milion njerëz.

Rreth 50% e punëdhënësve kanë treguar se po e presin me padurim këtë ndryshim, teksa 43% kanë thënë se teknologjia mund t’ua ngadalësojë punën.

Të fundit

Kosova me marrëveshjeve për eliminimin e tatimit të dyfishtë me Malin e Zi

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e radhës ka marrë vendim për arritjen e marrëveshjes për eliminimin e tatimit të dyfishtë me Malin e Zi. Zëvendësministri i Financave dhe Transfereve, Agim Kr

YouTube me rregulla të reja për të gjithë ata që fitojnë para

YouTube ka rregulla të reja, të cilat krijuesit e përmbajtjes nuk ka gjasa t’i pëlqejnë. Gjegjësisht, kur një reklamë shfaqet në këtë platformë, ata në videon e të cilave janë reklama

Nevoja e ndërtimit të autostradës në kohë pandemie

Autostrada që lidh qytetet Istog – Pejë – Deçan – Gjakovë dhe Prizren, apo siç njihet ndryshe “Autostrada e Dukagjinit” është paraqitur në Projektligjin e buxhetit për vitin 2021. K

Kosova ende pa ligj për rimëkjëmbje ekonomike

Qeveria e Kosovës e udhëhequr nga kryeministri Avdullah Hoti nuk po arrin kurrsesi t’i sigurojë votat e nevojshme për ta votuar Ligjin e Rimëkëmbjes Ekonomike dhe këtu nuk po gjen përkrahje

Odat ekonomike kundër mbylljes totale: Rrezikohet humbja e vendeve të punës

Mbyllja totale eventuale po konsiderohet e rrezikshme për humbjen e vendeve të punës dhe falimentimin e bizneseve, duke e dërguar në këtë mënyrë vendin drejt kolapsit. Kryetari i Odës Ekonom

Telekomi në krizë – probleme edhe me rrjetin e telekomunikimit

Telekomi i Kosovës ka probleme të mëdha me rrjetin e telekomunikimit për shkak se ka vite që nuk është bërë asnjë investim në mirëmbajte apo investime tjera, thotë për Radion Evropa e Li

Info Tjera