Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/126283374_115381100264799_8262230141525862559_n-780x439-1.png

Gjirafa, Frakton dhe tri kompani tjera kosovare, në top-listat e Deloitte – për zhvillim të shpejtëPesë kompani kosovare janë zgjedhur në top-listat e Deloitte, si kompanitë me zhvillim të shpejtë, me ndikim dhe në rritje në Evropën Qendrore.

Sipas një njoftimi të kompanisë prestigjioze kosovare Gjirafa, kjo kompani është njohur nga Deloitte si kompani teknologjike me rritje të shpejtë; në pozicionin e 11-të në Evropën Qendrore dhe numër 1 në rajonin e Ballkanit.

“Sot është një moment historik i rëndësishëm. Që nga ditët e themelimit, ne kemi qenë në rritje eksponenciale. Ne jemi vërtet të nderuar nga Deloitte për këtë njohje”, ka shkruar në Facebook, Mergim Cahani, themelues dhe drejtor ekzekutiv i kompanisë.

Përveç kësaj kompanie, Deloitte ka njohur edhe kompaninë tjetër kosovare Frakton.

“Frakton është bërë një nga kompanitë e para të Kosovës që është paraqitur ndonjëherë në raportin prestigjioz Deloitte… Frakton është renditur e 16-ta në kategorinë Rising Star, një kategori që rendit kompanitë që tregojnë potencial të madh por janë shumë të reja për të përmbushur minimumin e katër viteve për kriterin e funksionimit për kategorinë kryesore Fast 50”, ka shkruar Frakton në Facebook.

Veç këtyre, tri kompani janë renditur ndër më të suksesshmet nga Deloitte, në kategorinë “Impact Star”. Bëhet fjalë për kompanitë Cacttus, ASSECO SEE, 3CIS J.S.C.

Të fundit

Odat mirëpresin tejkalimin e ngërçit rreth projektligjit për rimëkëmbje ekonomike

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë dhe Oda Ekonomike e Kosovës mirëpresin përafrimin e qëndrimeve politike për kalimin e Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike, si përgjigje në thirrjet e v

Musk: Njerëzit do të shkojnë në Mars brenda 6 viteve”

Sipërmarrësi amerikan dhe pronari i SpaceX, Elon Musk ka njoftuar datën e shumë pritur nga njerëzit se kur do të mund të udhëtojnë për në planetin Mars. Ai, duke folur në ndarjen e çmimev

Kalon Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike

Në Komisionin për Buxhet dhe Transfere ka kaluar Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike, me kushtet të cilat i ka vendosur Partia Demokratike e Kosovës. Deputeti i PDK-së, Bedri Hamza, ka preza

OECD: Kthimi në gjendje normale pas pandemisë do të zgjasë

Vetëm në fund të vitit 2021 ekonomia botërore do t’i afrohet nivelit që ka pasur para pandemisë, vlerëson OECD. Megjithatë kapërcimi i gjendjes varet nga rajonet, dhe është shumë i ndrys

Bislimi: Projektligji i Rimëkëmbjes Ekonomike ka mungesa

Rreth 80 për qind e grave në Kosovë nuk kontribuojnë në tregun e punës dhe gjendja e tyre është vështirësuar me përhapjen e pandemisë, për çka po kërkohet politika më serioze sociale t

Mos e mbushni telefonin natën

Telefoni celular tashmë është kthyer në objektin e pandashëm dhe shumë të nevojshëm për secilin prej nesh. Duke qenë kaq i nevojshëm, është mirë të kemi një bateri plot përgjatë gjit

Info Tjera