Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/5e1d82bc24fe12393d6b35d3.jpg

Jeff Bezos për të tretin vit, njeriu më i pasur në botëShefi ekzekutiv i Amazon, Jeff Bezos, kryesoi listën e Forbes për amerikanët më të pasur për të tretin vit radhazi, ndërsa rangimi i presidentit Donald Trump u ul më poshtë, derisa pandemia e coronavirusit goditi pasurinë e tij si hotelet dhe vendpushimet, tha revista të martën.

Pasuria e përgjithshme e listës “Forbes 400” u rrit në një rekord 3.2 trilionë dollarë, pasi amerikanët më të pasur vazhduan të bënin mirë edhe pse pandemia ka shkatërruar ekonominë dhe ka bërë që më shumë se 1.8 milion amerikanë të humbin punën e tyre.

Pasuria e Bezos prej 179 miliardë dollarësh, që nga 24 korriku, është rritur 57 për qind nga viti i kaluar.

Eric Yuan, shefi ekzekutiv i Zoom Video Communications, i cili është bërë i kudondodhur në epokën e punës nga shtëpia, ishte një nga 18 të sapoardhurit në listë me një vlerë neto prej 11 miliardë dollarësh.

Renditja e Trump ra në 352 nga 275 vitin e kaluar pasi pasuria e tij neto ra në 2.5 miliardë dollarë nga 3.1 miliard dollarë, pasi ndërtesat e zyrave, hotelet dhe vendpushimet kanë vuajtur gjatë pandemisë.

Lista vjetore mund të shërbejë si një mënyrë për të gjurmuar njerëzit më të pasur në vend që mbajnë më shumë pushtet, tha Kerry Dolan, ndihmës redaktor i në Forbes, në një intervistë me Reuters TV.

“Si shoqëri, të gjithë duhet ta dimë kush qëndron pas kompanive më të mëdha dhe çfarë po bëjnë me paratë e tyre”, tha ajo.

Të fundit

BQK shënon Ditën Botërore të Kursimeve me aktivitete virtuale

Për vite me radhë, me qëllim të rritjes së ndërgjegjësimit të publikut rreth rëndësisë së kursimeve dhe menaxhimit të duhur të parasë, BQK-ja ka shënuar këtë ditë me aktivitete eduk

Bordi i Përkohshëm aprovon planin afarist dhe buxhetin për vitin 2021

Bordi i Përkohshëm i drejtorëve të KEK sh.a. i kryesuar nga z. Musa Misini me drejtorët z. Petrit Ibraj, z. Fadil Hoxha, znj. Fatime Grajqevci dhe u.d. KE z. Luigj Imeri sot me dt: 30.10.2020 ka

Mësohet data e lansimit të telefonit të rrotullueshëm nga LG

Kompania për prodhimin e telefonave të mençur LG ka paralajmëruar dy projekte të reja që do ti shpalos vitin e ardhshëm. Fjala është për Rainbow dhe B Project. I pari pritet të jetë një v

Kompania kosovare bëhet referencë e profesionalizimit në ndërtimet infrastrukturore

Kompanitë kosovare dita ditës po rriten e po profesionalizohen në fusha të ndryshme. Një nga sektorët që ka shënuar rritje pozitive është infrastruktura. Kur flasim për këtë sektor, padys

Ministria e Financave ka një kërkesë për bizneset

Ministria e Financave fton bizneset që ende nuk e kanë bërë përditësimin e të dhënave të tyre në sistemin EDI të ATK-së që ta kryejnë sa më shpejt këtë proces në mënyrë që të hap

Cila markë e telefonëve është më e besueshme, lista do ju befasoj

Kompania Counterpoint ka bërë një “listë besimi”, e cila rendit të gjithë prodhuesit e celularëve Android. Ato renditen bazuar në katër kritere – softueri, siguria, cilësia e

Info Tjera