Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/FABRIKA.jpg

Këtu do të prodhohen miliarda vaksina kundër COVID-19, brenda fabrikës së Pfizer në GjermaniEkipi i televizionit arab Al Arabia është futur në fabrikën ku prodhohet vaksina kundër COVID-19, në Marburg të Gjermanisë nga kompanitë Pfizer dhe BioNTech.

Aty filloi prodhimi i vaksinës vetëm pak disa pasi kompanitë morën lejen për shitjen e dozave të vaksinës kundër coronavirusit, transmeton Telegrafi.

Fabrika e cila është e dyta në Evropë sa i përket kapaciteteve prodhuese, ka një kapacitet për prodhimin e miliarda dozave në ditë dhe punon 24 orë pa ndërpre në shtatë ditës të javës.

Rreth 400 persona punojnë në prodhimin e vaksinës brenda fabrikës, kurse i tërë procesi i prodhimit zgjat rreth gjashtë ditë.

Të fundit

Posta e Kosovës shlyen borxhin prej 1.6 milion euro ndaj ATK-së, i grumbulluar nga viti 2018

Menaxhmenti i Postës së Kosovës ka njoftuar se edhe përkundër vështirësive të operimit në kushte të pandemisë Covid-19, ka arritur të përmbushë para afatit marrëveshjen për riprogramim

Mësohet data e lansimit të modelit të ri të Samsung

Gjigandi i prodhimi të smartfonëve Samsung pritet që gjatë këtij muaji të sjellë modelin e ri Galaxy M42 5G. Sipas Amazon.in, ky smartfon do të prezantohet më 28 prill përmes faqes së inter

Nis punën roboti që ua sjellë ushqimin në shtëpi

Prania e Covid-19 po ndryshon dhe mënyrën e dërgesave të ushqimeve. Në Punggol, Singapor, disa banorë së shpejti do të mund të marrin ushqimet direkt e në shtëpinë e tyre, me anë të një

Lansohet platforma e shërbimeve digjitale për bizneset kosovare “Biznesi im”

Sot është lansuar një shërbim i ri dhe unik online që përmban vegla të domosdoshme për bizneset start-up dhe kompanitë ekzistuese në epokën digjitale. Në njoftimin e bërë për media thuh

Anulohen dy vendime në Ministrinë e Infrastrukturës

Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës, Hysen Durmishi, mbajti sot një konferencë për media, lidhur me anulimin e dy vendimeve të marra dje. Gjatë fjalës së t

Apple sjell ndryshime të mëdha te kamera e iPhonet të ri

Seria e iPhonëve e vitit 2022 do të përjetojë ndryshime të mëdha në sistemin e kamerës, sipas analistit të njohur Ming-chi Kuo në një letër drejtuar investitorëve, raportojnë mediumet

Info Tjera