Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/chocolat12-587x314-1-780x439-1.png

Konsumi i çokollatës zvicerane bie në nivelet më të ulëta në 40 vjetPër herë të parë që nga viti 1982, konsumi mesatar vjetor i çokollatës në Zvicër ka rënë nën 10 kg për person.

Mesatarisht, një banor zviceran grumbulloi 9,9 kg çokollatë në vitin 2020, 6.9 për qind më pak se një vit më parë, sipas Shoqatës së Prodhuesve Zviceranë të Çokollatave (Chocosuisse).

Kjo rënie ishte në kurriz të çokollatës së prodhuar në Zvicër, pasi vëllimi i importit të çokollatës së bërë nga jashtë u rrit me 1.8 për qind. dhe pjesa e tij u rrit nga 41 në 43 për qind. Organi i industrisë fajëson masat proteksioniste në shtëpi për rritjen e shitjeve të çokollatave të importuara në Zvicër, raporton albinfo.

“Kjo tendencë po drejtohet nga një asimetri në mbrojtjen kufitare të lëndëve të para dhe produkteve të përpunuara: si rezultat i mbrojtjes së kufirit, disa lëndë të para janë dy herë më të shtrenjta në Zvicër sesa jashtë”, tha një deklaratë nga Chocosuisse të hënën.

Pandemia gjithashtu i dha dëm industrisë. Prodhimi ra me më shumë se 10 për qind në 180 mijë ton. Si rezultat, eksportet ranë me 11.5 për qind në 126 mijë ton. Në total, shitjet e çokollatave ranë me 14.5 për qind në 1.3 miliard euro.

Të fundit

Apple sjell ndryshime të mëdha te kamera e iPhonet të ri

Seria e iPhonëve e vitit 2022 do të përjetojë ndryshime të mëdha në sistemin e kamerës, sipas analistit të njohur Ming-chi Kuo në një letër drejtuar investitorëve, raportojnë mediumet

ATK paralajmëron tatimpaguesit

Me qëllim të zbatimit të Vendimit Nr. 04/60 të Qeverisë së Republikës së Kosovës, datë 27.01.2021, për lehtësimin e ushtrimit të aktivitetit ekonomik të të gjithë tatimpaguesve, si pas

Vlera e Bitcoin-it arrin nivel rekord

Vlera e kriptovalutës së famshme, Bitcoin, të martën arriti vlerë rekorde, duke e vazhduar ecurinë pozitive të nisur në fillim të vitit, duke shkuar në 62.575 dollarë amerikanë për një n

Bashkimi Evropian i shqetësuar për investimet kineze në Ballkan

Investimet nga Kina në disa shtete të Ballkanit Perëndimor nxisin shqetësim në Bashkimin Evropian, për shkak të implikimeve politike, sociale dhe ekonomike, por edhe vendet e rajonit janë të

Rriten çmimet e produkteve

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Indeksin e Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit” (IHÇK) për muajin mars 2021, viti bazë 2015=100. Inflacioni mujor i matur nga indeksi

Prej cilave vende po vazhdojnë të importojnë më shumë kosovarët?

Blerja e mallrave nga vendet e rajonit, Bashkimit Evropian etj, për ekonominë e Kosovës, vazhdon të jetë e domosdoshme, shkruan Kosova Post. Sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK),

Info Tjera