Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/Qeveria.jpg

Kosova me marrëveshjeve për eliminimin e tatimit të dyfishtë me Malin e ZiQeveria e Kosovës në mbledhjen e radhës ka marrë vendim për arritjen e marrëveshjes për eliminimin e tatimit të dyfishtë me Malin e Zi.

Zëvendësministri i Financave dhe Transfereve, Agim Krasniqi tha se deri më tani Kosova ka 16 marrëveshje të tilla.

Ai a ka quajtur të rëndësishme këtë marrëveshje prandaj edhe ka kërkuar miratimin e kabinetit qeveritar.

Sipas tij, kjo marrëveshje përmban 21 nene që do të lehtësojnë ekonominë mes dy vendeve.

“Në kohë për ekonomia ka marrë përmasa të zhvillimit ne jemi të interesuar që të arrijmë marrëveshje për eliminimin e tatimi të dyfishtë”.“Deri tani 16 marrëveshje i kemi për eliminimin e tatimit të dyfishët”.

Të fundit

Telekomit të premten i skadon afati për pagesën e borxhit ndaj Z-Mobile

Të premten është afati i fundit i pagesës së këstit të parë të borxhit që Telekomi i obligohet kompanisë Z-Mobile. Zyrtarët e Telekomit kanë thënë se ndërmarrja e ka të vështirë të

Ndikimi i pandemisë në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës ‘Adem Jashari’ gjatë vitit 2020

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ‘Adem Jashari‘, LKIA, ka përmbyllur vitin 2020 duke iu shërbyer 1,102,016 udhëtarëve apo 1,267,751 udhëtarë më pak se sa në vitin paraprak ku numri t

Pritet dalja në shitje e një iPhone të ri për ata që kanë pak para

Apple mund të hedhë së shpejti në treg një iPhone të lirë dhe të vogël të ndërtuar posaçërisht për fansat me buxhet të ulët. Versioni i këtij viti i iPhone SE mund të dalë pas disa

Gastronomët, katër propozime për Qeverinë – kërkojnë zgjatjen e orarit deri në ora 23:00

Shoqata e Gastronomëve të Kosovës, i ka propozuar Qeverisë që të zgjatet orari i funksionimit të bizneseve të gastronomisë deri në ora 23:00, të bëhet heqja e kufizimit të lëvizjes së p

Qeveria këtë javë vendosë kur do shpërndahen mjetet e Rimëkëmbjes Ekonomike

Qeveria në detyrë e Kosovës brenda kësaj jave pritet që të marrë vendim lidhur me shpërndarjen e mjeteve të parapara në buxhetin e këtij viti për rimëkëmbje ekonomike. Kështu ka thënë

Bie kriptovaluta e famshme

Bitcoin, ra deri në 26% të dielën dhe të hënën, duke shënuar rënien më të madhe dy ditore që kur tregjet globale u tronditën për herë të parë nga pandemia vitin e kaluar. “Duhet të

Info Tjera