Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/credit-card.jpg

Ku nuk duhet të përdorni kartelën bankare për të paguar!Karta e debitit është një nga mënyrat më të thjeshta për të bërë blerje kur nuk keni para cash.

Por, ka shumë arsye për t’u treguar të kujdesshëm në vendet ku e përdorini, thonë ekspertët e konsumatorit.

Më poshtë ne do ju tregojmë vendet ku është mirë të mos përdorni kartë debiti për të paguar.

Kur qëndroni në hotel
Kartat e debitit janë të lidhura me llogaritë bankare.

Kur përdorni atë në hotele, punonjësit shpesh do të marrin më shumë para sesa koha që po qëndroni, plus do marrin dhe disa para shtesë në rast se keni tarifa të tjera.


Kur merrni makina me qira
Shërbimet e makinave me qira gjithashtu mbajnë para më tepër nga llogaria juaj, kur përdorni kartë debiti.

Për sa kohë ju po përdorni makinën, nuk do të keni qasje në ato fonde.

Ky nuk është problem nëse keni shumë para në llogari, por mund të çojë në mbitërheqje nëse nuk keni.


Kur blini online në internet
Përdorimi i kartës suaj të debitit për të blerë nga faqet e internetit gjithashtu mund t’ju vërë në rrezik.

Nëse zbuloni një tarifë mashtrimi, mund të jetë më e vështirë të diskutohet kur pagesa bëhet me një kartë debiti në vend të një karte krediti.

Të fundit

Vjen në Kosovë laboratori i njohur hungarez

Laboratori i njohur ndërkombëtar Neumann Labs ka nisur operimin në Kosovë. Me këtë rast, drejtori i “IPL Neumann Labs” në Kosovë, Musa Ahmeti ka thënë se realizimi i këtij investimi vje

ATK tejkalon planin e të hyrave janar-maj 2021 për 23.9 milion euro

Vazhdon trendi i rritjes së të hyrave nga Administrata Tatimore e Kosovës, ku nga muaji janar deri në maj 2021 është arritur që të inkasohen 23.9 milion euro me shumë së plani i paraparë, n

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Samsungu nis prodhimin e modeleve të reja të palosshme

Telefonat e rinj të palosshëm nga Samsungu – Galaxy Z Flip 3 dhe Galaxy Z Fold 3 – pritet të lansohen në muajin gusht të këtij viti. Kompania tashmë raportohet se ka nisur prodhimin në mas

Asambleja e Shoqatës së Bankave të Kosovës zgjodhi kryesinë

Shoqata e Bankave të Kosovës ka mbajtui mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme me ç‘rast zgjodhi kryesinë e re dhe anëtarët e Bordit të Drejtorëve për mandat dy-vjeçar. Gjatë kësaj mbl

Info Tjera