Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/605b231e0d155e0019ef6629.jpg

Nis lëvizja e anijes së bllokuar prej 5 ditësh në Kanalin e SuezitAnija Ever Given ka qenë e bllokuar në rrugën kryesore tregtare të Kanalit Suez që nga e marta.

Pas pesë ditësh e ngecur, anija më në fund ka bërë një lëvizje të lehtë drejt zhbllokimit pasi autoritetet pranuan se “një gabim njerëzor” mund të ishte fajtor për bllokimin e kanalit.

Shefi i Autoritetit të Kanalit Suez të Egjiptit, Osama Rabie, konfirmoi përpjekjet për ta liruar anijen e kontejnerëve kishte mundësuar lëvizjen e pjesës së prapme të anijës si dhe timonit të saj, por ai tha se nuk mund të parashikonte se kur anija Ever Given do të mund të lëvizte sërish.

Rabie tha se ai shpresonte se nuk do të ishte e nevojshme të kërkohej heqja e qindra kontejnerëve të ngarkesave 200 mijë ton që gjenden në anije.

Të fundit

Posta e Kosovës shlyen borxhin prej 1.6 milion euro ndaj ATK-së, i grumbulluar nga viti 2018

Menaxhmenti i Postës së Kosovës ka njoftuar se edhe përkundër vështirësive të operimit në kushte të pandemisë Covid-19, ka arritur të përmbushë para afatit marrëveshjen për riprogramim

Mësohet data e lansimit të modelit të ri të Samsung

Gjigandi i prodhimi të smartfonëve Samsung pritet që gjatë këtij muaji të sjellë modelin e ri Galaxy M42 5G. Sipas Amazon.in, ky smartfon do të prezantohet më 28 prill përmes faqes së inter

Nis punën roboti që ua sjellë ushqimin në shtëpi

Prania e Covid-19 po ndryshon dhe mënyrën e dërgesave të ushqimeve. Në Punggol, Singapor, disa banorë së shpejti do të mund të marrin ushqimet direkt e në shtëpinë e tyre, me anë të një

Lansohet platforma e shërbimeve digjitale për bizneset kosovare “Biznesi im”

Sot është lansuar një shërbim i ri dhe unik online që përmban vegla të domosdoshme për bizneset start-up dhe kompanitë ekzistuese në epokën digjitale. Në njoftimin e bërë për media thuh

Anulohen dy vendime në Ministrinë e Infrastrukturës

Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës, Hysen Durmishi, mbajti sot një konferencë për media, lidhur me anulimin e dy vendimeve të marra dje. Gjatë fjalës së t

Apple sjell ndryshime të mëdha te kamera e iPhonet të ri

Seria e iPhonëve e vitit 2022 do të përjetojë ndryshime të mëdha në sistemin e kamerës, sipas analistit të njohur Ming-chi Kuo në një letër drejtuar investitorëve, raportojnë mediumet

Info Tjera