Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/AdobeStock_102033349-1024x683.jpeg.jpg

Po ikë epoka e globalizimit, përgatituni për Epokën e ÇrregullimitEpoka e katër dekadave të globalizimit mund të jetë në fund dhe ne mund të hyjmë në “Epokën e Çrregullimit”, e cila do të riformojë ekonomitë dhe politikën, kanë thënë analistët e Deutsche Bank në një studim të ri kërkimor.

Një nga karakteristikat kryesore të epokës së re do të jetë përmbysja e globalizimit të pakufizuar, parashikoi një ekip analistësh të udhëhequr nga strategu Jim Reid.

Ndërsa kemi parë “rritjen më të mirë të çmimit të kombinuar të aseteve të çdo epoke në histori, me kthimin e kapitalit dhe obligacioneve shumë të forta” që nga viti 1980, “Epoka e Çrregullimit” ka të ngjarë të thyejë këtë trend.

Përkeqësimi i marrëdhënieve SHBA-Kinë është një temë tjetër (nga tetë) që do të përcaktojë epokën tjetër të veçantë të kohëve moderne, “e cila është e përshpejtuar, por jo e shkaktuar nga pandemia”.

Analistët vërejnë se ekonomia kineze do të mbyllë hendekun me SHBA dhe më në fund mund ta tejkalojë atë në fund të dekadës.

“Një përplasje e kulturave dhe interesave duket në horizont, veçanërisht ndërsa Kina bëhet më afër të qenit ekonomia më e madhe në botë”, thotë raporti.

Për fat të mirë, ky ngërç ekonomik nuk ka gjasa të shkaktojë një konflikt ushtarak midis dy shteteve, siç ndodh zakonisht kur një fuqi në rritje përpiqet të sfidojë atë në pushtet.

Lufta ekonomike – me tarifa, sanksione dhe sulme në sferën e teknologjisë – do të zëvendësojë atë ushtarake, besojnë analistët.

Pavarësisht se kush fiton zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 në SHBA, përçarja midis dy superfuqive do të rritet.

Ndërsa kriza e koronavirusit e ka vendosur ekonominë evropiane në një udhëkryq, Deutsche Bank thotë se dekada e ardhshme mund të bëhet “një dekadë make-or-break për Evropën”.

Ndër faktorë të tjerë që përcaktojnë të ardhmen janë borxhi më i lartë dhe paratë e helikopterëve (shpërndarja e parave për publikun) – politika që ka të ngjarë të rrisin inflacionin.

Pabarazia mund të përkeqësohet edhe në botën pas Covid-19, përpara se të ndodhë një reagim dhe përmbysje, thotë banka.

Pabarazia është e lidhur ngushtë me hendekun midis brezave, por analistët presin që numri i votuesve më të rinj të tejkalojë ata të lindur para vitit 1980 deri në fund të dekadës.

Kjo mund të çojë në ndryshime të mëdha të politikës në shumë sfera – nga taksat në klimë.

“Një zhvendosje e tillë në ekuilibrin e fuqisë mund të përfshijë një regjim më të ashpër të taksës së trashëgimisë, më pak mbrojtje të të ardhurave për pensionistët, më shumë taksa të pronës, së bashku me të ardhurat më të mëdha dhe taksat e korporatave … dhe politikat më të gjithanshme të rishpërndarjes,” deklarohet në raportin e Deutsche Bank.

Më në fund, 10 vitet e ardhshme do të tregojnë nëse ia vlente rritja eksponenciale e vlerës së kompanive të teknologjisë.

Banka thotë se ata ose do të fillojnë një revolucion teknologjik ose do të provojnë të jenë flluska e dytë dot-com.

Të fundit

Mësohet data e lansimit të telefonit të rrotullueshëm nga LG

Kompania për prodhimin e telefonave të mençur LG ka paralajmëruar dy projekte të reja që do ti shpalos vitin e ardhshëm. Fjala është për Rainbow dhe B Project. I pari pritet të jetë një v

Kompania kosovare bëhet referencë e profesionalizimit në ndërtimet infrastrukturore

Kompanitë kosovare dita ditës po rriten e po profesionalizohen në fusha të ndryshme. Një nga sektorët që ka shënuar rritje pozitive është infrastruktura. Kur flasim për këtë sektor, padys

Ministria e Financave ka një kërkesë për bizneset

Ministria e Financave fton bizneset që ende nuk e kanë bërë përditësimin e të dhënave të tyre në sistemin EDI të ATK-së që ta kryejnë sa më shpejt këtë proces në mënyrë që të hap

Cila markë e telefonëve është më e besueshme, lista do ju befasoj

Kompania Counterpoint ka bërë një “listë besimi”, e cila rendit të gjithë prodhuesit e celularëve Android. Ato renditen bazuar në katër kritere – softueri, siguria, cilësia e

Rukiqi: Kosova në kolaps ekonomik

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka thënë se nëse shtohen masat kufizuese ndaj Covid-19 pa zbatim të Pakos së Rimëkëmbjes Ekonomike, sektorë të ekonomisë do të shkojn

​Ministrja Bajrami për skandalin e 2 milionëshit: Janë bllokuar 560 mijë euro

Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami ka bërë të ditur se deri më tani janë bllokuar 560 mijë euro nëpër xhirollogari të ndryshme dhe janë konfiskuar tri vetura, në lidhje me “avullimin

Info Tjera