Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/product.png

Produktet “Made in Albania” eksportohen në 82 vende të botësMinistrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Milva Ekonomi deklaroi se falë investimeve gjatë viteve të fundit Shqipëria sot ofron produkte bujqësore me cilësi sipas standardeve europiane.

“Falë investimeve të kryera vitet e fundit, Shqipëria ofron produkte bujqësore me cilësi sipas standardeve europiane. Sot produktet “Made in Albania” eksportohen në 82 vende të botës. Ndër shumë pika të grumbullimit në vendin tonë, 11 prej tyre mbajnë certifikatën Global GAP”, tha Ekonomi.

Në videon e publikuar nga Ekonomi thuhet se, “Shqipëria njihet për tokën e begatë, për resurse natyrore të panumërta dhe prodhimtari me vlera ushqyese të larta. Në Shqipëri operojnë dhjetëra pika grumbullimi fruta-perimesh me standarde europiane, ku 11 prej tyre mbajnë certifikatën Global GAP e cila ju mundëson eksportin në Europë. Këto kompani garantojnë produkte me cilësi të lartë, autentike të tokës shqiptare dhe të sigurta për t’u konsumuara në çdo familje, Bashkëpunimi mes fermerëve dhe subjekteve vazhdon të jetë një hallkë kyç. Sot janë 114 fermerë të certifikuar me Global GAP. Shumë kompani janë përfituese të financimeve të skemës kombëtare dhe programit IPARD”./Burimi:Ata

Të fundit

Vjen në Kosovë laboratori i njohur hungarez

Laboratori i njohur ndërkombëtar Neumann Labs ka nisur operimin në Kosovë. Me këtë rast, drejtori i “IPL Neumann Labs” në Kosovë, Musa Ahmeti ka thënë se realizimi i këtij investimi vje

ATK tejkalon planin e të hyrave janar-maj 2021 për 23.9 milion euro

Vazhdon trendi i rritjes së të hyrave nga Administrata Tatimore e Kosovës, ku nga muaji janar deri në maj 2021 është arritur që të inkasohen 23.9 milion euro me shumë së plani i paraparë, n

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Samsungu nis prodhimin e modeleve të reja të palosshme

Telefonat e rinj të palosshëm nga Samsungu – Galaxy Z Flip 3 dhe Galaxy Z Fold 3 – pritet të lansohen në muajin gusht të këtij viti. Kompania tashmë raportohet se ka nisur prodhimin në mas

Asambleja e Shoqatës së Bankave të Kosovës zgjodhi kryesinë

Shoqata e Bankave të Kosovës ka mbajtui mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme me ç‘rast zgjodhi kryesinë e re dhe anëtarët e Bordit të Drejtorëve për mandat dy-vjeçar. Gjatë kësaj mbl

Info Tjera