Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/125345266_669683073708459_5818321243258288516_n.jpg

Qeveria ndihmon Trepçën me 1.1. milionë euroQeveria e Kosovës ka marrë vendim që të ndihmoj ndërmarrjen Trepça për tejkalimin e situatës së vështirë financiare.

Kryeministri Hoti në një konferencë për media ka bërë të ditur së ekzekutivi do ti ndaj 1.1 milionë euro, për tejkalimin e kësaj situate, por se këto para siç ka thënë ai kushtëzohen me një planë të biznesit të detajuar e të përpiluar nga ky bord i “Trepçës”.

Hoti tutje ka kritikuar ashpër menaxhimin e kësaj ndërmarrje duke thënë se përveç pandemisë, e cila ka ‘ndihmuar’ në vështirësitë ekonomike edhe në këtë ndërmarrje, është faji i menaxhmetit, që kjo situatë ka shkuar në këtë mënyrë.

“Ne jemi dakorduar sot me bordin e përkohshëm të dorëzojmë shpejtë një planë biznesi, se si është gjendja në këtë kompani, për të përmirësua likuiditetin te Kompanisë dhe në afat Ajo që na duhet në ndërmarrje tash janë hapat e menjëhershme dhe hap i menjëhershme është ndarja e 1.1. milionë euro për të tejkaluar situatën nëpër të cilën po kalon”, tha Hoti para gazetarëve.

Të fundit

Kryeministri Hoti paralajmëron pako të re prej 182 milionë eurove për rimëkëmbje ekonomike

Kryeministri i Republikës së Kosovës, z. Avdullah Hoti, ka zhvilluar një takim virtual me anëtarët e Këshillit Kombëtar për Ekonomi dhe Investime në Kosovë, i cili ndërlidh aktivitetet e Q

Popujt më kursimtarë në rajon, ku renditen kosovarët

Shqiptarët janë populli më kursimtar në Ballkanin Perëndimor. Të dhënat krahasuese nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tregojnë se në fund të vitit të kaluar depozitat bankare të shqipt

Snapchat ju ofron mundësinë të fitoni para

Snapchat thotë se në Spotlight do të shfaqen përmbajtje nga llogari private dhe personale si dhe yjet më të mëdhenj. Fitimet gjenerohen nga video të cilat duhet të aplikojnë për skemën dhe

Kosova me marrëveshjeve për eliminimin e tatimit të dyfishtë me Malin e Zi

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e radhës ka marrë vendim për arritjen e marrëveshjes për eliminimin e tatimit të dyfishtë me Malin e Zi. Zëvendësministri i Financave dhe Transfereve, Agim Kr

YouTube me rregulla të reja për të gjithë ata që fitojnë para

YouTube ka rregulla të reja, të cilat krijuesit e përmbajtjes nuk ka gjasa t’i pëlqejnë. Gjegjësisht, kur një reklamë shfaqet në këtë platformë, ata në videon e të cilave janë reklama

Nevoja e ndërtimit të autostradës në kohë pandemie

Autostrada që lidh qytetet Istog – Pejë – Deçan – Gjakovë dhe Prizren, apo siç njihet ndryshe “Autostrada e Dukagjinit” është paraqitur në Projektligjin e buxhetit për vitin 2021. K

Info Tjera