Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/bkws301-527_2016_081148-e1618037407468-780x439-1.jpg

Rregullatori kinez i konkurrencës gjobit “Alibaba” me 2.8 miliardë dollarëRregullatorët kinezë kanë gjobitur “Alibaba Group” me 2.8 miliardë dollarë të shtunën mbi akuzat për gjigantin me pakicë në internet që shkeli rregullat e monopolit, raportoi media shtetërore.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Administrata Shtetërore e Kinës për Rregullimin e Tregut vendosi ndëshkimin pasi erdhi në përfundimin se platforma më e madhe në botë e tregtisë elektronike kishte shfrytëzuar pozicionin e saj dominues të tregut për të ndëshkuar tregtarët që ofronin mallra në platformat konkurruese, në një lëvizje që tha se pengonte konkurrencën.

Kështu, Alibaba u godit me një gjobë prej 18.2 miliardë juan (2.8 miliardë dollarë) – që korrespondon me 4 për qind të shitjeve të saj të brendshme gjatë vitit 2019 prej rreth 456 miliardë juan, raportuan agjencia e lajmeve Xinhua dhe transmetuesi CCTV.

Me ndëshkimin më të lartë ndonjëherë nga vëzhguesit e konkurrencës kundër një firme kineze të internetit shtrohen pyetje pyetje të reja në lidhje me të ardhmen e Alibaba dhe themeluesit të saj Jack Ma.

Kjo pasi që ai është parë shumë rrallë në publik që kur kritikoi publikisht autoritetin e mbikëqyrjes financiare të Kinës vjeshtën e kaluar në një lëvizje që duket se ka zemëruar zyrtarët.

Por Alibaba tha se do të pranonte dënimin në një deklaratë.

“Ne do të forcojmë operacionet në përputhje me ligjin, do të forcojmë më tej ndërtimin e një sistemi të pajtueshmërisë, bazuar në inovacionin dhe zhvillimin dhe për të përmbushur më mirë përgjegjësitë tona sociale”, citohet të ketë thënë kompania.

Siç vënë në pah mediat, gjoba vjen si goditja e fundit për biznesin e fuqishëm të miliarderit 56-vjeçar, i cili ka zgjeruar aktivitetet e tij nga tregtia në internet dhe shërbimet financiare në zona duke përfshirë logjistikën, argëtimin dhe turizmin.

Të fundit

Vjen në Kosovë laboratori i njohur hungarez

Laboratori i njohur ndërkombëtar Neumann Labs ka nisur operimin në Kosovë. Me këtë rast, drejtori i “IPL Neumann Labs” në Kosovë, Musa Ahmeti ka thënë se realizimi i këtij investimi vje

ATK tejkalon planin e të hyrave janar-maj 2021 për 23.9 milion euro

Vazhdon trendi i rritjes së të hyrave nga Administrata Tatimore e Kosovës, ku nga muaji janar deri në maj 2021 është arritur që të inkasohen 23.9 milion euro me shumë së plani i paraparë, n

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Samsungu nis prodhimin e modeleve të reja të palosshme

Telefonat e rinj të palosshëm nga Samsungu – Galaxy Z Flip 3 dhe Galaxy Z Fold 3 – pritet të lansohen në muajin gusht të këtij viti. Kompania tashmë raportohet se ka nisur prodhimin në mas

Asambleja e Shoqatës së Bankave të Kosovës zgjodhi kryesinë

Shoqata e Bankave të Kosovës ka mbajtui mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme me ç‘rast zgjodhi kryesinë e re dhe anëtarët e Bordit të Drejtorëve për mandat dy-vjeçar. Gjatë kësaj mbl

Info Tjera