Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/REL-1024x576-1.jpg

Rritje e ndjeshme e papunësisë në eurozonëShkalla e papunësisë në zonën e 19 vendeve u rrit përsëri në qershor në 7,8%, treguan statistikat zyrtare të publikuara sot.

“Për të gjithë Bashkimin Evropian me 27 anëtarë, shkalla e papunësisë u rrit në 7,1%, nga 7% në maj”, tha agjencia e statistikave Eurostat në një njoftim për shtyp.

“Qershori ishte muaji i parë kur masat për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri filluan të hiqen në shumicën e shteteve të BE”, tha Eurostat.

“Më shumë se 15 milion njerëz janë të papunë në BE”, sipas vlerësimeve të Eurostat dhe 12,7 milionë prej tyre në zonën euro.

Gratë dhe të rinjtë në tregun e punës po goditen më shumë, sipas shifrave.

Në eurozonë, 8,3% e grave janë të papuna.

Shifra është 17% për ata të moshës nën 25 vjeç.

“Masat kundër Covid-19, të aplikuara që nga marsi 2020, kanë shkaktuar një rritje të mprehtë të numrit të kërkesave për përfitime të papunësisë në të gjithë BE-në”, shtoi agjencia.

Të fundit

Kuvendi flet për rimëkëmbjen ekonomike

Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, është mbledhur sot në mënyrë elektronike (virtuale), nën drejtimin e kryetares dr. Vjosa Osmani. Në këtë mbledhje, Kryesia shqyrtoi propozimin

Ekzekutohet grupi i dytë i pagesave të masës 3 (a)

Ministria e Financave njofton se Thesari ka ekzekutuar transferin për pagesën e 53,248 përfituesve të masës 3 (a) në vlerë prej 9,446,560.00 Euro, që përfshin pagesën për herën e dytë si

Njihuni me disa detaje të iPhone 12 (Video)

Apple iPhone 12 pritet të jetë një nga telefonat më të mirë të vitit, me lidhjen më të mirë të 5G bashkë me procesorin e ri tepër të shpejtë. Modeli i ri i telefonit tē Apple pritet t

Bordi i përkohshëm mbështet menaxhmentin e KEK-ut

Bordi i përkohshëm i drejtorëve të KEK sh.a. i kryesuar nga z. Hysen Fazliu me drejtorët z. Egzon Berisha, z. Petrit Ibraj dhe znj. Fatime Grajqevci, sot me dt: 11.08.2020 ka mbajtur mbledhjen e

Më shumë se 30 000 të papunë për shkak të pandemisë në Bosnje

Më shumë se 30 000 persona kanë humbur punën në Bosnje-Hercegovinë për shkak të pandemisë dhe mijëra të tjerë mund të kenë të njëjtin fat, raportoi agjencia kroate e lajmeve, HINA duke

Tërheqja e 10-përqindëshit nga Trusti: Brenda dy javësh, aplikimi vetëm online

Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri, ka thënë se për dy javë qytetarët do të kenë mundësi të tërheqin 10 për qind të kursimeve pensionale nga Trusti. Kjo do të bëhet pasi të votohet Pr

Info Tjera