Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/4BB4DAAB-8DF1-43CF-BE48-0D226E9D8EAC.jpeg.jpg

Shënojnë rekord remitencat nga diaspora (Tabela)Përkundër vazhdimit të pandemisë thuajse në të gjithë botën e sidomos në ato vende ku janë më shumë të koncentruar diaspora kosovare, këta të fundit po vazhdojnë të jenë infuzion i fuqishëm i mbështetjes së familjeve të tyre dhe ekonomisë në Kosovë.

Për vetëm 10 muaj, ata kanë dërguar përmes kanaleve zyrtare 796.5 milionë euro.

Sipas të dhënave të BQK-së, muajt ku më së shumti kanë ardhur remitencat janë muaji maj me mbi 104 milionë dhe muaji tetor me mbi 99 milionë euro.

Krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, remitencat këtë vit kanë rritje prej 90.9 milionë euro.

Të fundit

Disa truke që do t’iu ndihmojnë të harxhoni më pak energji elektrike

Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojn

Vjen në Kosovë laboratori i njohur hungarez

Laboratori i njohur ndërkombëtar Neumann Labs ka nisur operimin në Kosovë. Me këtë rast, drejtori i “IPL Neumann Labs” në Kosovë, Musa Ahmeti ka thënë se realizimi i këtij investimi vje

ATK tejkalon planin e të hyrave janar-maj 2021 për 23.9 milion euro

Vazhdon trendi i rritjes së të hyrave nga Administrata Tatimore e Kosovës, ku nga muaji janar deri në maj 2021 është arritur që të inkasohen 23.9 milion euro me shumë së plani i paraparë, n

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Samsungu nis prodhimin e modeleve të reja të palosshme

Telefonat e rinj të palosshëm nga Samsungu – Galaxy Z Flip 3 dhe Galaxy Z Fold 3 – pritet të lansohen në muajin gusht të këtij viti. Kompania tashmë raportohet se ka nisur prodhimin në mas

Info Tjera