Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/billionaires-780x439-1.jpg

Shtatë nga dhjetë njerëzit më të pasur të botës janë nga fusha e teknologjisë



Shtatë nga dhjetë biznesmenët kryesorë në listën e 500 njerëzve më të pasur në botë janë nga fusha e teknologjisë.

Sipas të dhënave të Indeksit të Miliarderëve të Bloombergut, themeluesi i Amazon, Jeff Bezos është në krye të listës.

Pasuria e Bezos, e cila ishte 110 miliardë dollarë në dhjetor 2019, është rritur ndjeshëm gjatë pandemisë COVID-19, duke arritur në 187 miliardë dollarë.

Drejtori i përgjithshëm i Teslas, Elon Musk zë vendin e dytë, duke tejkaluar Bill Gates.

Musk ka rritur pasurinë e tij në 140 miliardë dollarë.

Bill Gates, themeluesi i Microsoftit, zë vendin e tretë në listë.

Ai bëri emër me Microsoft Windows, një nga sistemet operative më të përdorura sot në kompjuter. Gates, i cili kryesoi indeksin për shumë vite, ka një pasuri prej 129 miliardë dollarësh.

Biznesmeni francez Bernard Arnault renditet i katërti në listë me një pasuri prej 105 miliardë dollarësh, ndërsa themeluesi i Facebookut, Mark Zuckerberg është në vendin e pestë. Pasuria e Zuckerberg, i cili zotëron Facebook, Instagram dhe WhatsApp është 104 miliardë dollarë.

Dhjetë personat e tjerë në listë janë Warren Buffett (biznese të ndryshme), Larry Page (teknologji), Sergey Brin (teknologji), Steve Ballmer (teknik) dhe Mukesh Ambani (energji). 

Të fundit

Cilat lojëra do ti sjellë Sony?

Kompania e madhe “Sony”, ka zbuluar se kur do t’i zbulojë më të rejat e playstation-it. Kohët e fundit u konfirmua se loja Returnal do ta dalë në treg gjatë muajit mars, kurse Forbidden W

Politika pengon “paqen“ ekonomike Kosovë-Serbi

Prodhimet nga Serbia shtohen dhe janë dominuese në tregun e Kosovës prej dekadash. Serbia shet shumë më shumë se sa Kosova, por të dhënat e muajve të fundit, tregojnë për një rritje të pr

Apple teston një model me ekran që paloset

Apple e ka ndryshuar pamjen e iPhone disa herë që nga debutimi i modelit të parë duke rritur trashësinë, madhësinë e ekraneve madje edhe ngjyrat. Ka pasur edhe momente kur Apple ka ndryshuar k

Apple teston një model me ekran që paloset

Apple e ka ndryshuar pamjen e iPhone disa herë që nga debutimi i modelit të parë duke rritur trashësinë, madhësinë e ekraneve madje edhe ngjyrat. Ka pasur edhe momente kur Apple ka ndryshuar k

Njihuni me gruan e parë që drejton Bursën e Parisit

Delphine d’Amarzit, numri dy i bankës në internet Orange Bank, do të marrë drejtimin e Bursës së Parisit nga mesi i marsit. Kjo u njoftua nga Euronext, duke nënvizuar se ajo do të jetë grua

Rikthehet sërish aplikacioni i ri i mesazheve që po sfidon WhatsApp

Platforma e mesazheve “Signal” thotë se ka zgjidhur problemet teknike të cilat kanë penguar shërbimin e saj gjatë ditëve të fundit, pasi panë një shtim të përdoruesve të rinj. Të Prem

Info Tjera