Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/10/640-0-61601a73c90ec.png

Skandali Pandora Papers, dalin edhe emrat e Mancini me ViallinNë 12 milionë dokumentet e hetuara nga gazetarët lidhur me parajsat fiskale të krijuara nga 29 mijë shoqëri off-shore, kanë rezultuar edhe emra të famshëm të botës së futbollit.

Pas Guardiolës, Raiolas dhe Ancelottit, sot flitet edhe për dy emra të njohur dhe figura të futbollit europian, Roberto Mancini dhe Gianluca Vialli.

Që të dy rezultojnë të lidhur me kompani off-shore në Virgin Islands ku Mancini konsiderohet si pronar i kompanisë, Bastian Asset Holdings, kompani e cila kishte blerë në 2008 një avion privat me vlerë 7 mln Euro.

Një vit më pas, Mancini përfiton në Itali nga një ligj, si amnisti për të hyrë nën mbrojtje fiskale ku dhe pati angazhuar një avokat për mbyllur çështjet e aktiviteteve që mund të kishte jashtë Italisë. Lidhja e datave sipas shtypit italian përkon ndoshta me mbylljen e këtyre llogarive off-shore nga Mancini.

Ndërkohë Vialli, rezulton pronar i kompanisë Crewborn Holdings sipas dokumenteve e cila është mbyllur në 2017 dhe nuk kishte bilanc me shifra të mëdha. Por aty thuhet se kjo kompani investoi në fondin e famshëm BC Partners që në Janarin e kaluar tentoi të blinte aksionet e Interit dhe jo pa qëllim, ky fond kishte zgjedhur Viallin si ndërmjetës në Itali.

Sipas shtypit italian, Vialli ka pohuar se si shtetas britanik, ai ka regjistruar dhe ka deklaruar gjithçka në këtë shtet dhe se dëshiron të ketë privatësi për çështje të tilla.

Gjithsesi në vendin fqinj, përfshirja e këtyre emrave më shumë mund të ndikojë në qasjen publike të tyre, si pjesëtarë të kombëtares italiane pasi ligjërisht, këto çështje ata I kanë zgjidhur me kohë.

Të fundit

Në pritje të kompensimit për rrymën e paguar për veriun

Hana Muharremi nga Prishtina thotë se institucionet energjetike të Kosovës duhet të kthejnë paratë që kanë shkuar për faturat e energjisë për qytetarët e katër komunave të banuara me shu

NASA me mision në hapësirë

Një anije kozmike do të niset në hapësirë me një mision të veçantë; zbulimin e fosileve të Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në orbitën e Jupiterit për të studiuar dy grupe ast

Simfonia e 10-të e Beethovenit përfundohet nga inteligjenca artificiale

Algoritmet janë pjesë e jetës sonë të përditshme. Qoftë tek ecja me automjet, në botën e punës e të tjera, pa inteligjencë artificiale shumë gjëra njeriu nuk bën dot më. Në këtë dre

Kriza energjitike, ekspertët: Menaxhimi i mirë i sektorit ul importin

Në Shqipëri po debatohet gjerësisht këto ditë mbi krizën energjitike të paralajmëruar nga Kryeministri Edi Rama. Ekspertë të sektorit energjitik thonë se rritja e çmimit të gazit në treg

Fluturimi me balonë hapësinore nis nga viti 2024

Balonat kanë hyrë në garën e turizmit hapësinor, pasi kompania e teknologjisë World View bëri me dije se ka ndërtuar balonën, e cila do të mund të na dërgojë përtej Tokës, në një lart

Disa truke që do t’iu ndihmojnë të harxhoni më pak energji elektrike

Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojn

Info Tjera