Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/36454222-9019139-image-a-71_1607100425932-e1615836675460-780x439-1.jpg

Spanja shtyn përpara idenë për katër ditë pune në javë – por, si do të realizohet ky projekt?



Qeveria spanjolle ka rënë dakord që të nis projektin e katër ditë pune që do të zbatohet nga kompanitë private të atij vendi.

Në dhjetor, zëvendëskryeministri Pablo Iglesias konfirmoi se qeveria po shikonte idenë, duke thënë se ulja e numrit të orëve të punës në një javë në 32, pa humbje të pagës ‘padyshim’ do të çonte në më shumë vende pune.

Mas Pais, një parti e vogël spanjolle në të majtë, festoi lajmin e skemës pilot në Twitter, me anëtarin Inigo Errejon duke thënë se java katër-ditore e punës ishte ‘një ide koha e së cilës ka ardhur’.

“Spanja është një nga vendet ku punëtorët vendosin më shumë orë sesa mesatarja evropiane. Por ne nuk jemi ndër vendet më produktive”, tha Errejon.

Ideja e katër ditë pune ka fituar popullaritet në disa vende të zhvilluara si një mënyrë për të rritur produktivitetin, për të përmirësuar shëndetin mendor të punëtorëve dhe madje edhe për të luftuar ndryshimin e klimës.

Në Spanjë, një numër i vogël i ndërmarrjeve kanë miratuar tashmë në mënyrë të pavarur katër ditë pune në javë.

Detajet e sakta të pilot-projektit spanjoll ende nuk janë rënë dakord, por Mas Pais ka propozuar një projekt tre vjeçar prej 50 milionë eurosh që do të lejojë kompanitë të provojnë orët e reduktuara, shkruan theguardian.

Të fundit

Vjen në Kosovë laboratori i njohur hungarez

Laboratori i njohur ndërkombëtar Neumann Labs ka nisur operimin në Kosovë. Me këtë rast, drejtori i “IPL Neumann Labs” në Kosovë, Musa Ahmeti ka thënë se realizimi i këtij investimi vje

ATK tejkalon planin e të hyrave janar-maj 2021 për 23.9 milion euro

Vazhdon trendi i rritjes së të hyrave nga Administrata Tatimore e Kosovës, ku nga muaji janar deri në maj 2021 është arritur që të inkasohen 23.9 milion euro me shumë së plani i paraparë, n

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Samsungu nis prodhimin e modeleve të reja të palosshme

Telefonat e rinj të palosshëm nga Samsungu – Galaxy Z Flip 3 dhe Galaxy Z Fold 3 – pritet të lansohen në muajin gusht të këtij viti. Kompania tashmë raportohet se ka nisur prodhimin në mas

Asambleja e Shoqatës së Bankave të Kosovës zgjodhi kryesinë

Shoqata e Bankave të Kosovës ka mbajtui mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme me ç‘rast zgjodhi kryesinë e re dhe anëtarët e Bordit të Drejtorëve për mandat dy-vjeçar. Gjatë kësaj mbl

Info Tjera