Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/5g.jpg

200 milionë përdorues të 5G në të gjithë botënParashikimet e vitit të kaluar në lidhje me futjen e përshpejtuar të funksionalitetit 5G në fushën e rrjeteve dhe pajisjeve u bënë të vërteta, kështu që numri i pajtimeve globale 5G në të gjithë botën arriti në 200 milionë, ndërsa u ndërtuan deri në 800 mijë lokacione 5G.

Falë aplikimit të kësaj teknologjie, përvoja e përgjithshme e përdoruesit është përmirësuar më shumë se dhjetë herë, u njoftua gjatë konferencës për media dhe analistë, përpara ngjarjes më të madhe globale të Kongresit Botëror “Mobile Shanghai 2021” në fushën e teknologjisë së informacionit duke filluar nga sot dhe do të zgjasë deri të enjten.

Sipas CEO-s së Carian Business Group dhe presidentit, Rian Ding, Huawei u ka mundësuar operatorëve që të veprojnë në mënyrë stabile në vitin pandemik duke zhvilluar 300 rrjete të reja në më shumë se 170 vende, raporton dailyft.

Në këtë mënyrë, jo vetëm që i ndihmoi ata të ofrojnë shërbime më shpejt dhe në mënyrë më efikase, por edhe të zgjerojnë biznesin e tyre me 22 milion përdorues të rinj të rrjetit pa tel.

Falë kësaj, përdoruesit ishin në gjendje të shijonin avantazhet e teknologjisë së telekomunikacionit në sfera të ndryshme në rrethanat e ndryshuara të jetesës të shkaktuara nga pandemia, por edhe të kryenin me sukses punën e tyre nga shtëpia.

Të fundit

Disa truke që do t’iu ndihmojnë të harxhoni më pak energji elektrike

Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojn

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Samsungu nis prodhimin e modeleve të reja të palosshme

Telefonat e rinj të palosshëm nga Samsungu – Galaxy Z Flip 3 dhe Galaxy Z Fold 3 – pritet të lansohen në muajin gusht të këtij viti. Kompania tashmë raportohet se ka nisur prodhimin në mas

Microsoft po përpiqet në çdo mënyrë të “shtyjë” Edge

Beteja midis Google Chrome dhe Microsoft Edge vazhdon – Microsoft tani po ju ofron para për të përdorur Edge. Internet Explorer ka hyrë në histori dhe është zëvendësuar nga Microsoft Edge,

Ndryshimet që pritet t’i ketë Outlook

Microsofti do të dërgojë përditësimin më të madh në Outlook prej një dekade dhe është padyshim ndryshimi më drastik i Outlook për Windows që prej debutimit më 1997. Ndryshimet përqendr

Info Tjera