Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/android-google.jpg

Android me lajme të mira për ata që përdorin smartfonin me një dorëKemi arritur fundin e ciklit të Android 11 në momentin kur spekulimet për Android 12 përmbytin internetin.

XDA Developers pas dy raportimeve të mëparshme vjen me një tjetër raport ditën e sotme ku thotë se Google është duke punuar në një opsion për përdorimin me një dorë të smartfonit në Android 12.

Përdoruesit me këtë modalitet do ta kenë më të lehtë navigimin në telefon me një dorë të vetme.

Pavarësisht nëse keni duar të vogla ose të mëdha, do të hapej një dimension i ri ndërveprimit me smartfonin.

Sigurisht shumë prodhues smartfonësh kanë ofruar zgjidhje të ngjashme për të përmirësuar eksperiencën e përdorimit me një dorë, por do të jetë më i përdorshëm nëse një sistem i tillë integrohet direkt në sistemin operativ.

Sipas raportit sistemi do të integrohet në versionin open-souce të Android që do të thotë se çdo prodhues smartfonësh që përshtat Android për telefonët e tij do të ketë akses në këtë funksionalitet.

Të fundit

Disa truke që do t’iu ndihmojnë të harxhoni më pak energji elektrike

Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojn

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Samsungu nis prodhimin e modeleve të reja të palosshme

Telefonat e rinj të palosshëm nga Samsungu – Galaxy Z Flip 3 dhe Galaxy Z Fold 3 – pritet të lansohen në muajin gusht të këtij viti. Kompania tashmë raportohet se ka nisur prodhimin në mas

Microsoft po përpiqet në çdo mënyrë të “shtyjë” Edge

Beteja midis Google Chrome dhe Microsoft Edge vazhdon – Microsoft tani po ju ofron para për të përdorur Edge. Internet Explorer ka hyrë në histori dhe është zëvendësuar nga Microsoft Edge,

Ndryshimet që pritet t’i ketë Outlook

Microsofti do të dërgojë përditësimin më të madh në Outlook prej një dekade dhe është padyshim ndryshimi më drastik i Outlook për Windows që prej debutimit më 1997. Ndryshimet përqendr

Info Tjera