Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/apple-iphone.jpg

Apple bëhet prodhuesi më i madh në botë i smartfonëveApple ka parakaluar Samsung për tu bërë prodhuesi më i madh i smartfonëve në botë në tre mujorin e katërt të 2020, diçka që kompania nuk e ka arritur që prej 2016-ës sipas Gartner.

Në tre mujorin e fundit të 2020-ës Apple shiti 80 milionë iPhone të rinj, shitje të cilat u ndihmuan nga teknologjia 5G.

Krahasuar me të njëjtën periudhë në 2019-ën, Apple shiti 10 milionë smartfonë më shumë ndërsa pjesa e tregut u rrit me 15%.

Samsung rivali më i afërt i kompanisë shënoi rënie me 11.8% duke shitur 8 milionë më pak pajisje krahasuar me një vit më parë.

Vetëm iPhone gjeneroi 65 milionë dollarë të ardhura. Një panoramë e përgjithshme e shitjeve globale të smartfonëve tregon rënie me 12.5% në 2020.

Nga pesë prodhuesit e mëdhenj vetëm Apple dhe Xiaomi i shpëtuan rënies.

Të fundit

Disa truke që do t’iu ndihmojnë të harxhoni më pak energji elektrike

Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojn

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Samsungu nis prodhimin e modeleve të reja të palosshme

Telefonat e rinj të palosshëm nga Samsungu – Galaxy Z Flip 3 dhe Galaxy Z Fold 3 – pritet të lansohen në muajin gusht të këtij viti. Kompania tashmë raportohet se ka nisur prodhimin në mas

Microsoft po përpiqet në çdo mënyrë të “shtyjë” Edge

Beteja midis Google Chrome dhe Microsoft Edge vazhdon – Microsoft tani po ju ofron para për të përdorur Edge. Internet Explorer ka hyrë në histori dhe është zëvendësuar nga Microsoft Edge,

Ndryshimet që pritet t’i ketë Outlook

Microsofti do të dërgojë përditësimin më të madh në Outlook prej një dekade dhe është padyshim ndryshimi më drastik i Outlook për Windows që prej debutimit më 1997. Ndryshimet përqendr

Info Tjera