Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/iphones-11.jpg

Apple fillon të bëjë iPhone 11 në jug të IndisëMasa vjen pasi Apple ka kërkuar të zhvendosë disa prej prodhimeve të saj larg Kinës, në mes të luftës tregtare amerikano-kineze dhe ndërprerjeve nga pandemia COVID-19. Apple tashmë monton dy modele të tjera në Indi – iPhone XR në Chennai dhe iPhone 7 në Bengaluru.

Fabrika e kompanisë afër Chennai ka bërë më parë iPhone XR, por kjo është hera e parë që Foxconn ka bërë ndonjë nga varget iPhone 11 në vend.

Sipas The Financial Times , masa e Apple ka për qëllim të shfrytëzojë nismën e vendit Made in India. Kjo mund të nënkuptojë që Apple të jetë në gjendje të shesë iPhone 11 në Indi pa u përballur me detyrimet aktuale të importit prej 22%.

Në teori, kjo mund të nënkuptojë që Apple do të jetë në gjendje të ulë çmimin e telefonave të tij, por The Financial Times raporton se nuk ka asnjë plan aktual për ta bërë këtë.

Sidoqoftë, kjo shihet si fillimi i procesit dhe publikimi raporton se një ekzekutiv pa emër ka thënë që Apple do të rritë prodhimin e iPhone 11 në faza. Mund të konsiderojë eksportimin e këtij iPhone 11 të prodhuar nga India në pjesën tjetër të botës.

Fabrika Chennai e Foxconn më parë u përball me një ndërprerje pasi pjesët u vonuan në portet në një mosmarrëveshje midis Indisë dhe Kinës.

Të fundit

Samsung prezanton telefonin e ri

Telefonët Fan Edition nga Samsung janë dizajnuar për eliminuar hendekun mes rangut të lartë Galaxy S dhe Note dhe atij të mesëm Galaxy A. Ndryshe nga dy modelet e fundit të smartfonëve prezan

Facebook paralajmëron mbylljen në Evropë

Facebook thotë se mund të ndalojë përdorimin e aplikacionit Facebook dhe Instagam në Evropë falë rregullave të reja të privatësisë, të cilat ndikojnë mënyrën sesi rrjeti social transfer

Sony jep lajmin e hidhur për PlayStation 5

Sony ka konfirmuar se PlayStation 5 nuk do të mbështesë lojërat e PS4, PS3, PS2 ose të gjeneratës së parë, përkundër se është spekuluar se do ndodh një gjë e tillë. Entuziastët e lojë

Mark Zuckerberg adhurues i madh i Samsung

Samsung dhe Facebook kanë qenë partnerë në projekte të ndryshme për një kohë të gjatë. Tani, CEO i Facebook ka zbuluar se ai është një adhurues i madh i telefonave inteligjentë të Samsu

YouTube do testoj rivalin e TikTok

YouTube ka njoftuar se do të testojë një version beta në Indi për të rivalizuar aplikacionin popullor të videove TikTok. Platforma e re e quajtur YouTube Shorts, do të kufizojë videot në 15

Qendra e të dhënave nënujore e Microsoft nxirret nga uji pas dy vjetësh

Dy vjet më parë, Microsoft fundosi një qendër të dhënash në brigjet e Orkney (Mbretëria e Bashkuar) në një eksperiment të egër. Kjo qendër e të dhënave tani është marrë nga fundi i o

Info Tjera