Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/auto_Apples-M1-chip-730x4101605305698-1.jpg

Apple prodhon procesorin konkurrues me IntelNë fund të ditës ajo çfarë Apple ka arritur me këtë çip është e jashtëzakonshme dhe mund të krahasohet në performancë me procesorë desktop të Intel dhe AMD.

Apple prezantoi MacBook Air, MacBook Pro dhe Mac Mini më 10 Nëntor ku zbuloi edhe planin e madh të një procesori zhvilluar nga vetë Apple dhe që të shkojë tek të gjitha produktet e kompanisë.

Për këtë procesor është përfolur shumë dhe tani testimet e para të performancës së tij janë publikuar në uebsajtin Geekbench.

Çipi M1, i cili i përket një MacBook Air me 8GB RAM, mori një rezultat prej 1687 për një bërthamë dhe 7433 për të gjitha bërthamat në performancë.

Sipas rezultateve të testimit, M1 ka frekuencë bazë 3.2Ghz. krahasuar me pajisjet ekzistuese, çipi M1 në MacBook Air tejkalon të gjithë pajisjet iOS.

Sa për krahasim, çipi A13 në iPhone 12 Pro ka një rezultat prej 1584 me një bërthamë dhe 3898 me të gjitha bërthamat.

Procesori mobil A14 në iPad Air ka rezultat prej 1585 për një bërthamë dhe 4647 me të gjitha bërthamat procesorike.

Krahasuar me Mac, performanca me një bërthamë është me e lartë se në çdo Mac tjetër përfshirë modelin me procesor Core i9 të gjeneratës së 10-të.

MacBook Pro më potent ka një rezultat prej 1096 me një bërthamë dhe 6870 me të gjitha bërthamat.

Edhe pse në testime M1 performon më mirë, në performancë absolute procesorët Intel të MacBook Pro duhet të jenë më të fuqishëm sidomos ato modele që kanë kartë grafike të dedikuar.

Në fund të ditës ajo çfarë Apple ka arritur me këtë çip është e jashtëzakonshme dhe mund të krahasohet në performancë me procesorë desktop të Intel dhe AMD.

Të fundit

Vetëm 5 ditë deri në “pranimin e rregullave të reja të WhatsApp”

Ndoshta do të ishte pak nëse do të thoshim se WhatsApp nuk e kishte një fillim të mirë për 2021. Kjo pasi që, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, një numër i madh i përdoru

Mbetjet e raketës kineze bien në Oqeanin Indian

Mbetjet e raketës më të madhe të Kinës kanë rënë në Oqeanin Indian të dielën. Shumica e përbërësve të saj janë shkatërruar me ri-hyrjen në atmosferë, kështu duke iu dhënë fund sp

Përdoruesit e WhatsApp duhet të pranojnë ndryshimet ose do të bllokohen

Përdoruesit e aplikacionit të mesazheve WhatsApp kanë afat deri javën e ardhshme për të pranuar kushtet e reja ose do të bllokohen nga ky rrjet social dhe nuk do të kenë mundësi ta përdorin

Udhëtimet hapësinore gjithnjë e më pranë

Arriti të ulet me sukses në Tokë raketa prototip Starship e kompanisë së Elon Musk, SpaceX. Raketa ia arriti të kryejë një hap tjetër përpara pas 4 rasteve të mëparshme ku u regjistruan sh

Apple Maps ndryshon emrat e qyteteve të Kosovës

Apple ka rregulluar të gjitha lokacionet në territorin e Kosovës, ato tashmë shënohen në gjuhen shqipe. Apple Maps tashmë ka rregulluar emërtimet e qyteteve dhe fshatrave të Kosovës, dhe kjo

Testohet kostumi fluturues mbi det

Kompania e cila prodhon kostume fluturuese, Gravity Industries, ka filluar testime të reja. Bashkë me marinsat e Mbretërisë së Bashkuar kanë testuar kostumin fluturues në det për të parë në

Info Tjera