Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/apple.jpg

Apple shënon rekord të të ardhuraveZyrtarët e lartë të gjigantit amerikan të teknologjisë, Apple, njoftuan për shifra rekorde të të ardhurave, të cilat ishin edhe më të larta se pritjet e analistëve.

Të hyrat shënuan rritje për 54 për qind në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar dhe shkuan në gati 90 miliardë dollarë. Shitjet e kësaj kompani në Kinë u dyfishuan, shkruan The Guardian.

Shitjet e laptopëve Mac ishin për një të tretën më të larta sesa ishte parashikuar, ndërsa nga telefonat iPhone u siguruan shitje prej 48 miliardë dollarësh, rreth 6.5 miliardë dollarë më shumë sesa vlerësimet fillestare.

“Ky çerek viti i pasqyron mënyrat e qëndrueshme që produktet tona kanë ofruar për përdoruesit tanë në këtë moment në jetën e tyre si dhe optimizmin e klientëve që duket se e ndiejnë rreth ditëve më të mira që ndodhen para nesh”, tha përmes një deklarate shefi ekzekutiv i kompanisë “Apple”, Tim Cook.

Kompania e vazhdoi suksesin në fitim nga çereku i fundit i vitit të kaluar për të shënuar fitim prej hiç më pak se 23.6 miliardë dollarësh.

Të fundit

NASA me mision në hapësirë

Një anije kozmike do të niset në hapësirë me një mision të veçantë; zbulimin e fosileve të Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në orbitën e Jupiterit për të studiuar dy grupe ast

Simfonia e 10-të e Beethovenit përfundohet nga inteligjenca artificiale

Algoritmet janë pjesë e jetës sonë të përditshme. Qoftë tek ecja me automjet, në botën e punës e të tjera, pa inteligjencë artificiale shumë gjëra njeriu nuk bën dot më. Në këtë dre

Fluturimi me balonë hapësinore nis nga viti 2024

Balonat kanë hyrë në garën e turizmit hapësinor, pasi kompania e teknologjisë World View bëri me dije se ka ndërtuar balonën, e cila do të mund të na dërgojë përtej Tokës, në një lart

Disa truke që do t’iu ndihmojnë të harxhoni më pak energji elektrike

Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojn

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Info Tjera