Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/apple-ios-14-iphone-ipad-compatible.jpg

Apple sjellë versionin iOS 14Apple pritet që gjatë ditës së sotme të lëshoj versionin e ri iOS 14.

Programi pritet të jetë i disponueshëm nga iPhone 6s dhe në më lart.

Përditësimi i ri do të sjell një listë të madhe përmirësimesh, mes të cilave janë ëidget-et e ekranit bazë dhe Biblioteka e Aplikacioneve, e cila është sirtari i aplikacioneve të iOS-it.

Përmirësime të tjera kryesore përfshijnë një ndërfaqe të re kompakte për Siri dhe thirrjet hyrëse (e cila deri më tani zinte të gjithë ekranin), si dhe modalitetin fotografi në fotografi, e cila ju lejon të shikoni video ndërsa bëni gjëra të tjera.

Së bashku me iOS 14, Apple do të lëshojë edhe versionet përfundimtare të iPadOS 14, watchOS 7 dhe tvOS 14.

Të fundit

Twitter kishte plane për blerjen e Clubhouse për 4 miliardë dollarë

Twitter zhvilloi bisedime me Clubhouse rreth një blerje të mundshme të platformës dhe rrjetit social për audio, me një vlerë të një marrëveshje diku rreth 4 miliardë dollarë, thuhet sipas

Bëhuni gati për një Windows të ri

Një prej insajderëve më të shquar të Microsoft la të kuptohej ditën e Marte për një cicërime në rrjetin social Twitter se një version i ri i Windows po vjen. Megjithatë përveç një kome

Ofertë 20 miliardë dollarëshe për blerjen e gjigantit japonez

Konglomerati japonez, Toshiba, ka marrë një ofertë blerjeje nga një fond privat britanik nga një marrëveshje që mund të vlejë rreth 20 miliardë dollarë apo 14.5 miliardë funte. Aksionit e

NASA ngre në mars dronin 85 milionë dollarësh

Sonda Perseverance ka lëshuar në tokën e Marsit një helikopter që mban emrin Ingenuity, ndërsa NASA përgatitet për fluturimin e parë në Planetin e Kuq. Testi i parë i dronit që ka kushtuar

Facebook vjen me ndryshimet e reja

Facebook ka nisur një menu të re që lejon profilet personale, publike dhe të faqeve që të kufizojnë përdoruesit nga futja e komenteve. “Ndryshimi i audiencës që mund të komentojë në nj

Kompania zvicerane teston robotin për dezinfektimin e avionëve

Një robot që vret viruset me dritë ultraviolet është duke u testuar në aeroplanët zviceranë në mënyrë që të rikthejë besimin e pasagjerëve dhe të ringjallë industrinë e aviacionit q

Info Tjera