Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/94a4ae2cf60c7d2b595b8aa6d5cbb74d.jpg

Çka duhet të bëni nëse telefoni ju bie në ujëNjë nga makthet tonë më të këqija është rënia e telefonit tuaj në ujë.

Garancia nuk ju mbulon dëmet e shkaktuara nga uji, dhe të gjithë bisedat dhe fotot tuaja mund të humbin për shkak të lagies së telefonit.

Por mos u frikësoni.

1. Nxirreni menjëherë nga uji
E dimë që kur ju bien telefoni në ujë, do të mendoni se nuk ia vlen ta merrni menjëherë sepse është shumë vonë.

Por, një sekondë mund ta shpëtojë atë, nëse jeni me fat.

2. Fikeni
Nëse telefoni nuk është fikur pasi ju ka rënë në ujë, fikeni ju.

Kjo do ta mbrojë atë nga qarku i shkurtër.

3. Nxirrni baterinë (nëse është e mundur)
Nëse keni një celular që ju lejon të hiqni baterinë, hiqeni.

Kjo do të ndihmojë në parandalimin e skuqjes së telefonit. Nëse e hiqni atë, do të shkurtoni furnizimin me energji dhe do të shmangni dëmtimet e mëtejshme.

4. Nxirrni kartën SIM
Hiqni të gjitha kartat që mbulojnë boshllëqet e telefonit.

Pastrojeni telefonin tuaj me një leckë mikrofibër ose peshqir.

Rekomandohet të mos përdorni letër sepse grimcat mund të bllokohen në boshllëqet e telefonit.

5. Vendoseni në një qese vakumi
Në këtë mënyrë ju mund të nxirrni çdo ujë të mbërthyer në zonat e vështira për t’u arritur.

Vendoseni telefonin në një qese plastike dhe thithni ajrin, duke krijuar një efekt vakumi.

Do të thithë lëngun nga pjesët e brendshme të telefonit.

6. Vendoseni në një tas me oriz
Jo, nuk është një mit. Orizi i pa gatuar thith lagështinë.

Vendoseni telefonin dhe të gjitha pjesët e tij në një tas me oriz dhe lëreni atje për rreth dy ditë.

7. Ndizni atë … dhe kryqëzoni gishtat
Edhe pse teknikët paralajmërojnë se shanset për dëmtim të telefonit në rast të rënies në ujë janë të mëdha, ne jemi shumë optimistë dhe gjithmonë besojmë në një rezultat pozitiv.

Është shumë e rëndësishme t’i jepni telefonit tuaj të paktën dy ditë që të thahet dhe t’i rezistoni dëshirës për ta ndezur, sepse nëse një grimcë e vogël uji mbetet brenda, të gjitha përpjekjet tuaja do të jenë të padobishme.

Të fundit

NASA me mision në hapësirë

Një anije kozmike do të niset në hapësirë me një mision të veçantë; zbulimin e fosileve të Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në orbitën e Jupiterit për të studiuar dy grupe ast

Simfonia e 10-të e Beethovenit përfundohet nga inteligjenca artificiale

Algoritmet janë pjesë e jetës sonë të përditshme. Qoftë tek ecja me automjet, në botën e punës e të tjera, pa inteligjencë artificiale shumë gjëra njeriu nuk bën dot më. Në këtë dre

Fluturimi me balonë hapësinore nis nga viti 2024

Balonat kanë hyrë në garën e turizmit hapësinor, pasi kompania e teknologjisë World View bëri me dije se ka ndërtuar balonën, e cila do të mund të na dërgojë përtej Tokës, në një lart

Disa truke që do t’iu ndihmojnë të harxhoni më pak energji elektrike

Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojn

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Info Tjera