Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/06/skynews-facebook-generic-file_4769872.jpg

Coca-Cola ndalon të gjitha reklamat në FacebookPasuria neto e Zuckerberg është në rënie me 7.21 miliardë dollarë që nga e shtuna, ndërsa çmimi i aksionit në Facebook ra më shumë se 8%, pasi shumë kompani kanë filluar ta bojkotojnë Facebook-un.   

Coca-Cola është marka e fundit për të mbështetur fushatën #StopHateforProfit nga grupet amerikane për të drejtat civile, transmeton Media Press.

Shefi ekzekutiv i Coca-Cola, James Quincey tha të premten se kompania do të ndalonte të gjitha reklamat në mediat sociale për 30 ditë, ndërsa rishikon politikat e saj.

“Nuk ka vend për racizëm në botë dhe nuk ka vend për racizëm në mediat sociale”, shkroi Quincey në faqen e Coca-Cola. “Kompania Coca-Cola do të ndalojë reklamimin e paguar në të gjitha platformat e mediave sociale globalisht për të paktën 30 ditë. Ne do të marrim këtë kohë për të rivlerësuar politikat tona të reklamimit për të përcaktuar nëse nevojiten rishikime.  Ne gjithashtu presim përgjegjësi dhe transparencë më të madhe nga media jonë sociale partnerët”.

Fushata #StopHateforProfit filloi më 19 qershor në vazhdën e vdekjes së George Floyd në duart e policëve të Minneapolis dhe protestat pasuese në mbarë botën. Ajo u nxit nga refuzimi i Facebook-ut për të hequr një postim nga presidenti Donald Trump, i cili kërcënoi protestuesit me dhunë.

Trump shkruajti në postimin e tij, “kur plaçkitjet fillojnë, të shtënat fillojnë” dhe gjithashtu i quajti demonstruesit “banditë”.

Korporatat e mëdha, duke përfshirë Unilever, Hershey Co, North Face, Verizon, dhe shumë të tjera, gjatë javës së fundit, ose ndaluan ose pezulluan për momentin reklamimin e tyre në Facebook dhe platforma të tjera të mediave sociale.

Të fundit

Pritet dalja në shitje e një iPhone të ri për ata që kanë pak para

Apple mund të hedhë së shpejti në treg një iPhone të lirë dhe të vogël të ndërtuar posaçërisht për fansat me buxhet të ulët. Versioni i këtij viti i iPhone SE mund të dalë pas disa

Vjen modeli i ri i Surface Pro

Microsoft përditësoi linjën Surface Pro me një model Surface Pro 7 Plus i cili do të shitet vetëm për bizneset dhe shkollat. Ndërsa dizajni dhe ekrani janë të njëjtët me Surface Pro 7, Mic

Valë e regjistrimeve në ‘Signal’, pasi Elon Musk kërkoi që ndjekësit “të largohen nga WhatsApp”

WhatsApp, aplikacioni i mesazheve të koduara që shet veten si një shërbim i përqendruar në privatësi po ndryshon kushtet e tij të shërbimit dhe po i detyron përdoruesit të ndajnë të dhën

WhatsApp do të fshijë llogarinë tuaj nëse nuk pajtoheni me kushtet e reja

WhatsApp po ndryshon politikën e tij të privatësisë, që do të thotë ndarja e të dhënave me Facebook do të jetë e detyrueshme nëse nuk doni që llogaria juaj të çaktivizohet. Nëse përdo

Dikur u tall me Apple, tash edhe Samsung Galaxy S21 duhet të vijë pa mbushës

Të enjten, 14 janar, Samsung do të prezantojë telefonin inteligjent të saj të ri Galaxy S21. Detajet teknike të këtij telefoni tashmë i kemi të njohura. Por tani ka edhe informacione të reja

Samsung konfirmon debutimin e Galaxy S21

Samsung do të prezantojë zyrtarisht linjën më të fundit të flagshipëve Galaxy, S21, S21 Plus dhe S21 Ultra, më 14 Janar konfirmoi kompania përmes ftesave në një eveniment të ri Galaxy Unpa

Info Tjera