Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/maxresdefault-1.jpg

Danimarka do të ndërtojë ishull për prodhim të energjisëDanimarka ka miratuar një plan për të ndërtuar ishullin e parë për energji në botë.

Ishull ky që do të gjenerojë dhe ruajë energji elektrike, të mjaftueshme për nevojat e tre milion familjeve evropiane.

Ishulli artificial, me madhësinë e 18 fushave të futbollit do të lidhet me qindra turbina ere dhe do të sigurojë energji për familjet dhe industrinë.

Nga ky projekt do të përfitojnë disa vende evropiane.

Ky plani vjen paralelisht me ambiciet e Bashkimit Evropian për të transformuar sistemin e energjisë, i cili brenda dhjetë viteve duhet të mbështetet në energjinë e rinovueshme dhe të forcojë kapacitetin e turbinave me erë.

“Ky është një moment i shkëlqyeshëm për Danimarkën dhe tranzicionin global në energji të gjelbër”, tha ministri danez i Energjisë, Dan Jorgensen.

“Termocentrali i Detit të Veriut do të jetë projekti më i madh i ndërtimit në historinë daneze”, pohoi ai, duke shtuar se ky projekt do të kushtojë rreth 34 miliard dollarë.

Të fundit

Bill Gates tregon arsyen pse përdor një telefon Android para iPhone

Bill Gates zbuloi se ai ende preferon të përdorë një telefon Android para atij iPhone. Gjatë një interviste të fundit në aplikacionin “Clubhouse”, ai shpjegoi se prodhuesit e Android janë

Versioni i fundit i Telegram ju shtyn të ikni nga WhatsApp

Telegram ka qenë një prej aplikacioneve të para që ka lejuar fshirjen manuale të mesazheve që shkëmbeni në platformë në të dy anët e komunikimit. Megjithatë me përditësimin e fundit Tel

Twitter planifikon lejimin e disa postimeve me pagesë

Rrjeti social Twitter njoftoi se do t’iu mundësojë përdoruesve t’i bëjnë me pagesë postimet me përmbajtje ekskluzive. Veçoria e re do të quhet Super Followers, apo Super Ndjekës. Për t

Elon Musk nis misionin e tij për të kolonizuar “planetin e kuq”

Elon Musk ka zbuluar se një raketë SpaceX e krijuar për të çuar njerëzit në Mars mund të uudhëtojë në qiell në ditët në vijim. Në status të Dielën, miliarderi tha se prototipi i fundi

Google Maps me risi

Pas një pritjeje të gjatë Google Maps do të marrë opsionin e shumë kërkuar në Android, Dark Mode. Kompania ditën e sotme lajmëroi se ky opsion që është në testim që prej Shtatorit 2020

200 milionë përdorues të 5G në të gjithë botën

Parashikimet e vitit të kaluar në lidhje me futjen e përshpejtuar të funksionalitetit 5G në fushën e rrjeteve dhe pajisjeve u bënë të vërteta, kështu që numri i pajtimeve globale 5G në t

Info Tjera