Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/apple-1.jpg

Del në shitje kompjuteri i parë i Apple me kuti prej druriKompjuteri i parë origjinal i Apple prej druri është në shitje për 1,1 milion million (1.5 milion dollarë) në eBay, rreth 2,250 herë më shumë se çmimi i tij origjinal në 1976.’Apple-1′ ishte produkti i parë që u zhvillua nën emrin Apple nga bashkëthemeluesit e kompanisë Steve Jobs dhe Steve Wozniak dhe u lançua në 1976.

Rreth 175 nga 200 makina Apple-1 u shitën gjithsej, secila mbante një çmim prej 666.66 dollarë (ekuivalent me rreth 3,126 dollarë sot.

Modeli plotësisht funksional po shitet nga Krishna Blake i SH.B.A., i cili bleu makinerinë në 1978, dhe vjen me manualet e saj dhe një ndërfaqe kasete.

Gjithashtu e përfshirë në shitje është një periudhë Sony TV-115, e cila ishte modeli i monitorit i rekomanduar fillimisht nga Z. Jobs për të përdorur për të shfaqur prodhimin e kompjuterit.

Sipas Z. Blake, shitja e kësaj pjese të rrallë të historisë së llogaritjes në faqen e ankandeve në internet është ‘me të vërtetë e para për eBay’.

Në Mars të vitit 2020, një tjetër model funksionues Apple-1, ky pa shtresën e tij origjinale prej druri, u shit për 458,711 dollarë (rreth 335,000 £) në ankand në Boston.

Shumë larg ofertave moderne të Apple, “të dala nga kutia”, Apple-1 fillimisht u konceptua si një çantë që do t’u shitej hobistëve elektronikë dhe anëtarëve të të ashtuquajturit Klub Kompjuterik Palo Alto Homebrew .

Sidoqoftë, makina u bë një nga kompjuterët e parë që nuk kishte nevojë për bashkim nga përdoruesi përfundimtar kur Paul Terrell pronar i dyqanit të hershëm të kompjuterëve personal ‘The Byte Shop’ në Mountain View, California ra dakord të blinte 50 njësi plotësisht të mbledhura për shitje. Në total, rreth 200 makina Apple-1 u prodhuan nga garazhi i shtëpisë së prindërve të Z. Job në Mountain View, California, nga të cilat njësitë Znj. Jobs dhe Wozniak përfunduan duke shitur gjithsej 175.

Apple-1 do të hapte rrugën për zhvillimin e Apple II më të përparuar në fillim të vitit 1977, i cili erdhi në një ambient plastik me një tastierë të integruar.

Shitja e Apple II dhe aksesorëve dhe softuerëve të saj panë të ardhurat vjetore të Apple Computer nga 774,000 dollare në 118 milion dollare brenda vetëm tre vjetësh.

Të fundit

Bill Gates tregon arsyen pse përdor një telefon Android para iPhone

Bill Gates zbuloi se ai ende preferon të përdorë një telefon Android para atij iPhone. Gjatë një interviste të fundit në aplikacionin “Clubhouse”, ai shpjegoi se prodhuesit e Android janë

Versioni i fundit i Telegram ju shtyn të ikni nga WhatsApp

Telegram ka qenë një prej aplikacioneve të para që ka lejuar fshirjen manuale të mesazheve që shkëmbeni në platformë në të dy anët e komunikimit. Megjithatë me përditësimin e fundit Tel

Twitter planifikon lejimin e disa postimeve me pagesë

Rrjeti social Twitter njoftoi se do t’iu mundësojë përdoruesve t’i bëjnë me pagesë postimet me përmbajtje ekskluzive. Veçoria e re do të quhet Super Followers, apo Super Ndjekës. Për t

Elon Musk nis misionin e tij për të kolonizuar “planetin e kuq”

Elon Musk ka zbuluar se një raketë SpaceX e krijuar për të çuar njerëzit në Mars mund të uudhëtojë në qiell në ditët në vijim. Në status të Dielën, miliarderi tha se prototipi i fundi

Google Maps me risi

Pas një pritjeje të gjatë Google Maps do të marrë opsionin e shumë kërkuar në Android, Dark Mode. Kompania ditën e sotme lajmëroi se ky opsion që është në testim që prej Shtatorit 2020

200 milionë përdorues të 5G në të gjithë botën

Parashikimet e vitit të kaluar në lidhje me futjen e përshpejtuar të funksionalitetit 5G në fushën e rrjeteve dhe pajisjeve u bënë të vërteta, kështu që numri i pajtimeve globale 5G në t

Info Tjera