Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/Screen_Shot_2020_05_29_at_3.23.03_PM.jpg

Eksplodon SpaceX në testimRaketa SpaceX që një ditë do ta çojë njerëz në Mars eksplodon gjatë testit të planifikuar.

Një raketë SpaceX ka shpërthyer në Teksas si pjesë e një prove presioni të kryer nga firma amerikane e kërkimit të hapësirës.

Pamjet e pjesës së raketave prej çeliku inoks tregojnë një substancë të bardhë që derdhet nga lëvorja e saj para se të shkatërrohet.

Testime të tilla janë të nevojshme për të zbuluar se sa presion mund të marrë një rezervuar përpara se të arrijë pikën e prishjes.

Video e eksperimentit u filmua nga NasaSpaceFlight në strukturën Starship të SpaceX afër Boca Chica në Teksasin e Jugut.

Provat e tilla ndihmojnë inxhinierët të hartojnë versionet e ardhshme të Starship.

Ai që u hodh në erë ishte prototipi i tij i shtatë, i quajtur SN7.

Zhdukja e SN7 hap rrugën për SN8, i cili ndryshe nga paraardhësit e tij do të fluturojë nën tre motorë Raptor.

Kompania e Kalifornisë është ende në fazat e hershme të zhvillimit të Starship, por inxhinierët kanë punuar në raketë për vite me radhë.

Makineria premton të jetë anija kozmike më e fuqishme në botë nëse SpaceX merr ndonjëherë versionin e plotë nga toka.

Të fundit

iPhone 12 pritet ti zhgënjej blerësit me këtë problem

Të gjithë të pasionuarit e modelit të ri të Apple, iPhone12 nuk do të jenë të kënaqur me një informacion që këtyre ditëve është zbuluar. Ky model nuk pritet të ofroj lidhjen e dy SIM k

Nokia do të vendos rrjetin 4G në hënë

Derisa NASA dëshiron të kthehet në hënë deri në vitin 2024 përmes misionit Artemis, ajo dëshiron që Nokia të krijojë një rrjet komunikimi 4G për komunikim të besueshëm dhe efikas. Për

Samsung sjellë një model të ri të serisë 20

Galaxy S20 Fan Edition i Samsung, ose FE, tani është në dispozicion për t’u blerë në Indi për afërsisht 680 dollarë. Telefoni u zbulua për herë të parë në ngjarjen e Samsung “Unpacke

Me çfarë çmimesh mund të bleni iPhone 12

Apple përmes një organizimi madhështor ka prezantuar telefonin më të ri të mençur – iPhone 12. Pas prezantimit dhe zbardhjes së disa karakteristikave, Apple ka zbuluar edhe çmimet e version

Apple prezanton iPhone 12

Apple ka zbuluar zyrtarisht celularin e ri iPhone 12, gjatë një eventi që është ndjekur live nga miliona shikues në të gjithë botën. Celulari i ri është dizajnuar me cepat e rrumbullakët,

Samsung sjellë telefonin 5G me çmim të lirë

Samsung prezantoi ditën e sotme Galaxy A42 5G, telefoni më i fundit i linjës buxhetor Galaxy A. A42 është telefoni më i lirë aktualisht në treg nga Samsung me teknologjinë 5G dhe do të kusht

Info Tjera