Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/facebooku.jpg

Facebook lejon përdoruesit të fitojnë para nga videot një minutësheFacebook njoftoi planet për të ndihmuar krijuesit e tij të fitojnë më tej para.

Përditësimi i produktit lejon krijuesit të fitojnë para nga videot një minutëshe dhe ngjarjet në transmetim të drejtpërdrejtë, si dhe të hapin mundësi reklamash për më shumë përdorues.

Përditësimi i Facebook mund të jetë një përpjekje për të konkurruar me TikTok në video të formës së shkurtër, raporton Business Insider.

Yoav Arnstein, drejtori i aplikacioneve në Facebook, tha se kompania po kërkon të fuqizojë më tej krijuesit që krijojnë video në formë të shkurtër dhe të drejtpërdrejtë.

Programi i ri i reklamave i kompanisë së mediave sociale u jep krijuesve të Facebook një mënyrë më të lehtë për të gjeneruar para nga videot e tyre dhe e bën aplikacionin më konkurrues me krijuesit e të ardhurave që mund të gjenerojnë në TikTok.

Në TikTok, ndikuesit mund të fitojnë para nga pikëpamjet e tyre përmes Fondit Krijues të Aplikacionit. Anëtarët e fondit duhet të kenë të paktën 10 mijë ndjekës dhe pikëpamje brenda 30 ditëve nga data e aplikimit.

Përmes programit, ndikuesit gjenerojnë rreth 2-4 cent për 1000 shikime, sipas faqes mediatike Tubefilter.

Shumica e përdoruesve të TikTok me pikëpamje ose ndjekës të mjaftueshëm për të gjeneruar mundësi pagese, bëjnë shumicën e parave të tyre nga marrëveshjet e markave, të cilat gjenerojnë midis 200 dhe 20 mijë dollarëve.

Fushatat reklamuese të Facebook gjenerojnë një mesatare prej 8.75 dollarëve për 1.000 shikime, sipas Social Media Examiner.

Tubefilter zbuloi se të ardhurat nga krijuesit e Facebook u luhatën në vitin 2020, me disa ndikues që gjeneruan miliona dollarë jashtë faqes, ndërsa të tjerët me miliona shikime morën pak ose aspak.

Më parë, programi i fitimit të parave të Facebook u shërbente videove që duhej të ishin të paktën tre minuta të gjata dhe ishin të ftuara vetëm për reklama të drejtpërdrejta në transmetim.

Të fundit

Twitter kishte plane për blerjen e Clubhouse për 4 miliardë dollarë

Twitter zhvilloi bisedime me Clubhouse rreth një blerje të mundshme të platformës dhe rrjetit social për audio, me një vlerë të një marrëveshje diku rreth 4 miliardë dollarë, thuhet sipas

Bëhuni gati për një Windows të ri

Një prej insajderëve më të shquar të Microsoft la të kuptohej ditën e Marte për një cicërime në rrjetin social Twitter se një version i ri i Windows po vjen. Megjithatë përveç një kome

Ofertë 20 miliardë dollarëshe për blerjen e gjigantit japonez

Konglomerati japonez, Toshiba, ka marrë një ofertë blerjeje nga një fond privat britanik nga një marrëveshje që mund të vlejë rreth 20 miliardë dollarë apo 14.5 miliardë funte. Aksionit e

NASA ngre në mars dronin 85 milionë dollarësh

Sonda Perseverance ka lëshuar në tokën e Marsit një helikopter që mban emrin Ingenuity, ndërsa NASA përgatitet për fluturimin e parë në Planetin e Kuq. Testi i parë i dronit që ka kushtuar

Facebook vjen me ndryshimet e reja

Facebook ka nisur një menu të re që lejon profilet personale, publike dhe të faqeve që të kufizojnë përdoruesit nga futja e komenteve. “Ndryshimi i audiencës që mund të komentojë në nj

Kompania zvicerane teston robotin për dezinfektimin e avionëve

Një robot që vret viruset me dritë ultraviolet është duke u testuar në aeroplanët zviceranë në mënyrë që të rikthejë besimin e pasagjerëve dhe të ringjallë industrinë e aviacionit q

Info Tjera