Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/Google-Loon.jpg

Google i thotë lamtumirë idesë gjiganteKompania mëmë e Google Alphabet mbylli kompaninë e saj të ngritur për të ndërtuar balona gjigante për të transmetuar internetin në zonat rurale. Loon ishte një bast eksperimental afatgjatë nga njësia e biznesit “X” e gjigantit të teknologjisë.

Por nuk arriti të ulte kostot mjaftueshëm për ta bërë atë të qëndrueshme, tha shefi ekzekutiv i saj në një postim në blog të Enjten duke njoftuar ndërprerjen.

Balonat kishin madhësinë e fushave të tenisit dhe vetë-lundronin.

“Ndërsa kemi gjetur një numër partnerësh të gatshëm gjatë rrugës, ne nuk kemi gjetur një mënyrë për t’i ulur kostot mjaftueshëm të ulëta për të ndërtuar një biznes të qëndrueshëm afatgjatë,” shkroi shefi ekzekutiv i Loon, Alastair Westgarth.

“Zhvillimi i një teknologjie të re radikale është natyrshëm i rrezikshëm, por kjo nuk e bën më të lehtë përhapjen e këtij lajmi. Sot, unë jam i trishtuar të them se Loon do të dështojë.”

Loon u krijua nëntë vjet më parë por ka luftuar për të bërë një fitim nga sjellja e internetit në vende të largëta përmes balonave në lartësi të lartë.

“Harku i inovacionit është i gjatë dhe i paparashikueshëm,” shtoi Westgarth në blog.

Balona gjigante
Heqja e Loon vjen një vit pasi Alphabet mbylli një biznes tjetër eksperimental të quajtur Makani, i cili siguronte energji të erës nga kites gjigante. Këto ishin pjesë e një vale të projekteve tërheqëse që ndihmuan në falsifikimin e imazhit të Google si një nga kompanitë më ambicioze të teknologjisë së Silicon Valley.

Ekspertët e teknologjisë thanë se një nga problemet me Loon ishte se shumë njerëz në zonat rurale nuk mund të përballonin telefonat 4G që kërkonte Loon ose nuk ishin të interesuar të merrnin akses.

Sidoqoftë, Loon nuk ishte një dështim total pasi nënshkroi një marrëveshje të madhe me një kompani telekomunikuese keniane, Telkom, për të sjellë 4G në pjesë të largëta të vendit.

Në 2017, ajo ndihmoi në sjelljen e lidhjes së internetit në Porto Riko pasi Uragani Maria shkatërroi infrastrukturën e telekomunikacionit të ishullit. /BBC

Të fundit

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Samsungu nis prodhimin e modeleve të reja të palosshme

Telefonat e rinj të palosshëm nga Samsungu – Galaxy Z Flip 3 dhe Galaxy Z Fold 3 – pritet të lansohen në muajin gusht të këtij viti. Kompania tashmë raportohet se ka nisur prodhimin në mas

Microsoft po përpiqet në çdo mënyrë të “shtyjë” Edge

Beteja midis Google Chrome dhe Microsoft Edge vazhdon – Microsoft tani po ju ofron para për të përdorur Edge. Internet Explorer ka hyrë në histori dhe është zëvendësuar nga Microsoft Edge,

Ndryshimet që pritet t’i ketë Outlook

Microsofti do të dërgojë përditësimin më të madh në Outlook prej një dekade dhe është padyshim ndryshimi më drastik i Outlook për Windows që prej debutimit më 1997. Ndryshimet përqendr

MacBook Pro vjen në muajin e ardhshëm

Apple kohët e fundit njoftoi se ngjarja e saj kryesore WWDC 2021 do të zhvillohet më 7 qershor dhe tani duket sikur MacBook Pro i ri me një procesor të ri nga Apple Silicon do të lansohet në WW

Info Tjera