Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/google-maps-ar.png

Google Maps me risiPas një pritjeje të gjatë Google Maps do të marrë opsionin e shumë kërkuar në Android, Dark Mode.

Kompania ditën e sotme lajmëroi se ky opsion që është në testim që prej Shtatorit 2020 është i disponueshëm për të gjithë.

Google e prezantoi këtë veçori si pjesë e disa përditësimeve që po vinë në Android dhe disa në Android Auto.

Kjo e fundit do të ketë edhe lojëra si Trivia Crack, Jeopardy!, Song Quiz dhe Are You Feeling Lucky.

Lojërat në Android Auto mund të aksesohen duke thënë “Hey Google, play a game.”

Android Auto gjithashtu do të pajisjet me “split-screen” që vendos hartat në një anë dhe kontrollet media në anën tjetër të ekranit.

Për ta aktivizuar dark mode në Google Maps shtypni ikonën e profilit në cepin e djathtë lart e më pas opsioni Themes.

Aty mund të zgjidhni nëse do të jetë “Always in Dark Theme” ose “Always in Light Theme.”

Përdoruesit mund të vendosin përdorimin e temës së sistemit duke aktivizuar dark mode sipas orarit.

Të fundit

Apple sjell ndryshime të mëdha te kamera e iPhonet të ri

Seria e iPhonëve e vitit 2022 do të përjetojë ndryshime të mëdha në sistemin e kamerës, sipas analistit të njohur Ming-chi Kuo në një letër drejtuar investitorëve, raportojnë mediumet

Twitter kishte plane për blerjen e Clubhouse për 4 miliardë dollarë

Twitter zhvilloi bisedime me Clubhouse rreth një blerje të mundshme të platformës dhe rrjetit social për audio, me një vlerë të një marrëveshje diku rreth 4 miliardë dollarë, thuhet sipas

Bëhuni gati për një Windows të ri

Një prej insajderëve më të shquar të Microsoft la të kuptohej ditën e Marte për një cicërime në rrjetin social Twitter se një version i ri i Windows po vjen. Megjithatë përveç një kome

Ofertë 20 miliardë dollarëshe për blerjen e gjigantit japonez

Konglomerati japonez, Toshiba, ka marrë një ofertë blerjeje nga një fond privat britanik nga një marrëveshje që mund të vlejë rreth 20 miliardë dollarë apo 14.5 miliardë funte. Aksionit e

NASA ngre në mars dronin 85 milionë dollarësh

Sonda Perseverance ka lëshuar në tokën e Marsit një helikopter që mban emrin Ingenuity, ndërsa NASA përgatitet për fluturimin e parë në Planetin e Kuq. Testi i parë i dronit që ka kushtuar

Facebook vjen me ndryshimet e reja

Facebook ka nisur një menu të re që lejon profilet personale, publike dhe të faqeve që të kufizojnë përdoruesit nga futja e komenteve. “Ndryshimi i audiencës që mund të komentojë në nj

Info Tjera