Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/file-20190819-123745-p96fmv.jpg

Huawei pritet të lëshoj sistemin e vet operativKompania e njohur kineze Huawei ka paralajmëruar futjen në funksion të sistemit të saj operativ HarmonyOS, i cili do të jetë në dispozicion për zhvilluesit e orëve inteligjente, makinave dhe TV.

Ky sistem operativ u njoftua për herë të parë në 2019.

Aftësia e tij e dukshme për të punuar nëpër platforma dhe pajisje të ndryshme e bën atë “krejtësisht të ndryshëm nga Android dhe iOS”, sipas Richard Yu, i cili tha se do të jetë gjithashtu plotësisht me burim të hapur.

Aktualisht, është e paqartë se çfarë përfitimesh do të ketë HarmonyOS krahasuar me shërbimin Android të Google.

Softueri EMUI 11 i kompanisë, një shtresë mbi Android me burim të hapur, ka mundësi të provojë bazën e sistemit operativ.

Aktualisht lejon transferimin e shpejtë të skedarëve midis telefonave inteligjentë Huawei dhe laptopëve, duke pasqyruar ekranin e telefonit tuaj në ekranet e jashtme siç janë televizionet dhe ka asistentin e tij të zërit të quajtur Celia.

HarmonyOS do të ofrojë ndërveprim midis pajisjeve të prodhuara nga Huawei dhe atyre të prodhuara nga Honor, një filial i Huawei.

Në vitin 2019, Huawei debutoi me Honor Vision dhe Honor Vision Pro, dy televizione që drejtuan versionin e parë të HarmonyOS.

Huawei është dashur të zhvillojë sistemin e vet operativ për shkak të kufizimeve të vendosura në kompani nga presidenti Donald Trump.

Të fundit

Eksplodon SpaceX në testim

Raketa SpaceX që një ditë do ta çojë njerëz në Mars eksplodon gjatë testit të planifikuar. Një raketë SpaceX ka shpërthyer në Teksas si pjesë e një prove presioni të kryer nga firma am

Zbulohet data kur do të prezantohet iPhone 12

Ngjarja e Apple iPhone 12 është vendosur të mbahet në muajin e ardhshëm dhe do të zbulohen katër modele të ndryshme.  iPhone 12 pritet të prezantohet më 13 tetor, para-porositë do të

Ndryshon Google Maps

Google Maps tashmë është një aplikacion i domosdoshëm celular për shumë udhëtarë, duke ofruar një dhuratë të pasur të dhënash që ndihmon të lundroj nëpër qytete dhe fshatra. Google M

Samsung prezanton telefonin e ri

Telefonët Fan Edition nga Samsung janë dizajnuar për eliminuar hendekun mes rangut të lartë Galaxy S dhe Note dhe atij të mesëm Galaxy A. Ndryshe nga dy modelet e fundit të smartfonëve prezan

Facebook paralajmëron mbylljen në Evropë

Facebook thotë se mund të ndalojë përdorimin e aplikacionit Facebook dhe Instagam në Evropë falë rregullave të reja të privatësisë, të cilat ndikojnë mënyrën sesi rrjeti social transfer

Sony jep lajmin e hidhur për PlayStation 5

Sony ka konfirmuar se PlayStation 5 nuk do të mbështesë lojërat e PS4, PS3, PS2 ose të gjeneratës së parë, përkundër se është spekuluar se do ndodh një gjë e tillë. Entuziastët e lojë

Info Tjera