Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/alexa.jpg

Kompjuteri lexon edhe shqip, krijohet “Alexa” apo “Siri” shqip (Video)Për herë të parë gjuhën shqipe mund ta lexosh dhe ajo të shkruhet automatikisht në kompjuter.

Mund të jeni të mësuar me “voice-to-text” nga anglishtja, si “Alexa” apo “Siri”, por kësaj radhe kjo është realizuar edhe për gjuhën shqipe dhe është një punë voluminoze e Betim Drenicës, një inxhinieri informatik nga Prishtina, dhe grupit të tij të punës.

Nëse kjo ju duket diçka e thjeshtë, gaboheni.

Qëllimi i Betimit ka qenë që ta bëjë shqipen miqësore dhe të kuptueshme nga kompjuterat.

Sot në botë ndërveprimi zanor me kompjuterat është diçka e zakonshme, por asnjë makineri nuk e njeh dhe nuk e proceson gjuhën shqipe.

Betimi ishte një nga finalistët e ICT Awards të para pak ditëve, në kategorinë e Inovacionit të Vitit. 

Të fundit

TikTok përgjoi përdoruesit

Wall Street Journal raportoi një informacion që turbulloi edhe më shumë të ardhmen e TikTok-ut. Sipas analizës së WSJ (Wall Street Journal), disa versione të TikTok-ut nga 2018 deri në 2020 k

Mbyllen mbi 7 milionë llogari që shpërndanin lajme të rreme për Covid-19

Në kaudër të një operacioni kundër lajmeve të rreme, Facebook njoftoi të martën se ka fshirë më shumë se 7 milionë llogari, për shkak se shpërndanin informacione të rreme rreth koronavi

Njihuni me disa detaje të iPhone 12 (Video)

Apple iPhone 12 pritet të jetë një nga telefonat më të mirë të vitit, me lidhjen më të mirë të 5G bashkë me procesorin e ri tepër të shpejtë. Modeli i ri i telefonit tē Apple pritet t

Si ti ruani të dhënat tuaja nga hakimi në telefon

Telefonat inteligjentë janë një pjesë e domosdoshme e jetës sonë. Madje mund të themi se ata janë bërë një qendër kryesore, pasi ne ruajmë pothuajse gjithçka në ta. Nga mesazhet dhe num

Tik Tok ndalohet përfundimisht në SHBA

Pasi kërcënoi javët e kaluara se do të mbyllë TikTok në SHBA, kreu i Shtëpisë së Bardhë ka firmosur një urdhër ekzekutiv i cili ndalon çfarëdo transaksioni me shoqërinë kineze ‘ByteD

Garë e madhe për sjelljen e kampioneve nga Marsi në tokë

Këtë verë tri misione u nisën drejt planetit Mars. Pas Arabisë Saudite dhe Kinës, misioni nga NASA ka në plan të përdorë mjetin robotik eksplorues “Perserverance” për kërkime p

Info Tjera