Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/snap.jpeg

Krijoni video dhe fitoni paraEvan Alberto thotë se është në rrugën e duhur për t’u bërë milioner në vetëm disa javë falë përdorimit të tij të vazhdueshëm të Snapchat.

Që nga fundi i nëntorit , kompania ka krijuar një fond prej 1 milion dollarësh çdo ditë, të cilin ua paguan krijuesve të videove me performancën më të mire.

Kompania përcakton pagën bazuar në sa shikime merr një video.

Kjo nismë ka për qëllim të tërheqë më shumë krijues për të bërë video për Spotlight, konkurrenti i kompanisë TikTok, i cili nga ana tjetër do të ndihmojë Snap të tërheqë dhe mbajë përdoruesit.

Deri më tani, Snap ka dhënë më shumë se 110 milion dollarë në të gjithë tregjet ku përdoret Spotlight.

Alberto, 22 vjeç, është ndër dashamirësit më të fundit të sipërmarrjes së kompanisë.

“Fillimisht unë thjesht e bëra atë për t’u ekspozuar, nuk isha plotësisht i sigurt se sa para kishte atje”, tha Alberto, i cili po punon si krijues i përmbajtjes.

Ai bëri një video të shpejtë me të dashurën e tij një natë, e postoi dhe nuk e mendoi shumë.

Dy javë më vonë, ai mori një njoftim se videoja i kishte bërë 94,000 dollarë.

“Kur erdhi mesazhi i parë nga Snap, mendova se ishte një gabim shtypi”, tha ai.

Që atëherë, ai po punon për të postuar 20 deri në 40 video çdo ditë nën hashtagun @evanthecardguy ku ka 111,000 ndjekës.

Ai thotë se që nga 18 marsi ka fituar rreth 900,000 dollarë nga videot e tij, ku bën hile magjike, sfida dhe lojëra.

Alberto tha se po përdor fitimet e tij për të kërkuar shtëpinë e tij të parë.

Ai madje bëri një tatuazh me logon e fantazmës Snapchat në kyçin e këmbës dhe, natyrisht, e postoi përvojën si një Spotlight.

“Kjo është një mundësi kaq e mrekullueshme që po përpiqem ta shfrytëzoj në maksimum”, tha ai.

Të fundit

Twitter kishte plane për blerjen e Clubhouse për 4 miliardë dollarë

Twitter zhvilloi bisedime me Clubhouse rreth një blerje të mundshme të platformës dhe rrjetit social për audio, me një vlerë të një marrëveshje diku rreth 4 miliardë dollarë, thuhet sipas

Bëhuni gati për një Windows të ri

Një prej insajderëve më të shquar të Microsoft la të kuptohej ditën e Marte për një cicërime në rrjetin social Twitter se një version i ri i Windows po vjen. Megjithatë përveç një kome

Ofertë 20 miliardë dollarëshe për blerjen e gjigantit japonez

Konglomerati japonez, Toshiba, ka marrë një ofertë blerjeje nga një fond privat britanik nga një marrëveshje që mund të vlejë rreth 20 miliardë dollarë apo 14.5 miliardë funte. Aksionit e

NASA ngre në mars dronin 85 milionë dollarësh

Sonda Perseverance ka lëshuar në tokën e Marsit një helikopter që mban emrin Ingenuity, ndërsa NASA përgatitet për fluturimin e parë në Planetin e Kuq. Testi i parë i dronit që ka kushtuar

Facebook vjen me ndryshimet e reja

Facebook ka nisur një menu të re që lejon profilet personale, publike dhe të faqeve që të kufizojnë përdoruesit nga futja e komenteve. “Ndryshimi i audiencës që mund të komentojë në nj

Kompania zvicerane teston robotin për dezinfektimin e avionëve

Një robot që vret viruset me dritë ultraviolet është duke u testuar në aeroplanët zviceranë në mënyrë që të rikthejë besimin e pasagjerëve dhe të ringjallë industrinë e aviacionit q

Info Tjera