Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/pay.jpg

Kujdes nga ky virusStudiuesit që merren me sigurinë e telefonit njoftuan se ekziston një malware i ri Android, i cili maskohet si një “azhurnim kritik i sistemit” dhe mund të marrë kontrollin e plotë mbi pajisjen e përdoruesit dhe të vjedhë të dhënat e tij, shkruan PC Press.

Programi kompjuterik me qëllim të keq u gjet në një aplikacion të quajtur “System Update” që duhet të instalohet jashtë Google Play, dyqan i aplikacioneve Android. Pasi përdoruesi ta instalojë, aplikacioni fshihet dhe fshehtas dërgon të dhëna nga pajisja e viktimës te serverët e operatorit.

Kompania e sigurisë celulare Zimperium, e cila zbuloi aplikacionin me qëllim të keq, tha se pasi viktima instalon aplikacionin me qëllim të keq, spiun mund të vjedhë mesazhe, kontakte, faqeshënues të shfletuesit dhe historikun e kërkimit, të regjistrojë thirrje mikrofoni dhe tingull ambienti dhe të marrë fotografi me kamerat e telefonit.

Softueri me qëllim të keq gjithashtu gjurmon vendndodhjen e viktimës, kërkon skedarë dokumentesh dhe merr të dhënat e kopjuara nga memoria e fshehtë e pajisjes.

Softueri me qëllim të keq gjithashtu fsheh me zgjuarsi, por gjithashtu përpiqet të shmangë kapjen duke zvogëluar sasinë e të dhënave të rrjetit që konsumon duke vendosur pjesë të fotove në serverët e sulmuesve, jo të gjithë foton. Virusi gjithashtu kap të dhënat e fundit, duke përfshirë vendndodhjen dhe fotot.

Drejtori i Përgjithshëm i Zimperium, Shridar Mittal tha se është gjëja më e sofistikuar që kanë parë ndonjëherë.

“Unë mendoj se u harxhua shumë kohë dhe përpjekje për krijimin e këtij aplikacioni. Ne besojmë se ka aplikime të tjera të tilla dhe ne po përpiqemi t’i gjejmë ato sa më shpejt të jetë e mundur,” tha Mittal për PC Press.

Meqenëse studiuesit konfirmuan që virusi ishte instaluar jashtë dyqanit Google Play, sugjerohet që përdoruesit të kontrollojnë mirë para se të instalojnë ndonjë gjë që nuk është në vendet e kontrolluara si Google Play.

Gjithashtu, është më mirë të mos instaloni aplikacione që nuk janë fare në vende të sigurta.

Të fundit

NASA me mision në hapësirë

Një anije kozmike do të niset në hapësirë me një mision të veçantë; zbulimin e fosileve të Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në orbitën e Jupiterit për të studiuar dy grupe ast

Simfonia e 10-të e Beethovenit përfundohet nga inteligjenca artificiale

Algoritmet janë pjesë e jetës sonë të përditshme. Qoftë tek ecja me automjet, në botën e punës e të tjera, pa inteligjencë artificiale shumë gjëra njeriu nuk bën dot më. Në këtë dre

Fluturimi me balonë hapësinore nis nga viti 2024

Balonat kanë hyrë në garën e turizmit hapësinor, pasi kompania e teknologjisë World View bëri me dije se ka ndërtuar balonën, e cila do të mund të na dërgojë përtej Tokës, në një lart

Disa truke që do t’iu ndihmojnë të harxhoni më pak energji elektrike

Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojn

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Info Tjera