Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/apple_nov_event_main_1604338575910.jpeg.jpg

MacBook Pro vjen në muajin e ardhshëmApple kohët e fundit njoftoi se ngjarja e saj kryesore WWDC 2021 do të zhvillohet më 7 qershor dhe tani duket sikur MacBook Pro i ri me një procesor të ri nga Apple Silicon do të lansohet në WWDC.

Lajmi vjen nga Jon Prosser i cili zbuloi në një cicërimë se Apple po planifikon të lansojë serinë e re të laptopëve MacBook Pro në konferencën e tyre botërore për zhvilluesit.

Apple pritet të prezantojë një procesor të ri më të fuqishëm, përkatësisht Apple Silcon me procesorin e ri MacBook, procesori mund të jetë një procesor i ri Apple M2 të cilin gjithashtu presim ta shohim në Apple iMac me dimension më të madh.

MacBook i ri gjithashtu thuhet se do të përdorë një ekran Mini LED dhe pajisja thuhet se do të ketë korniza më të holla.

Do të jetë interesante të shohim saktësisht se çfarë ka planifikuar Apple për modelet e tyre të reja Pro.

Apple M1 i cili është i disponueshëm në MacBook Air, iMac dhe Mac Mini vjen me një performancë mbresëlënëse.

Të fundit

NASA me mision në hapësirë

Një anije kozmike do të niset në hapësirë me një mision të veçantë; zbulimin e fosileve të Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në orbitën e Jupiterit për të studiuar dy grupe ast

Simfonia e 10-të e Beethovenit përfundohet nga inteligjenca artificiale

Algoritmet janë pjesë e jetës sonë të përditshme. Qoftë tek ecja me automjet, në botën e punës e të tjera, pa inteligjencë artificiale shumë gjëra njeriu nuk bën dot më. Në këtë dre

Fluturimi me balonë hapësinore nis nga viti 2024

Balonat kanë hyrë në garën e turizmit hapësinor, pasi kompania e teknologjisë World View bëri me dije se ka ndërtuar balonën, e cila do të mund të na dërgojë përtej Tokës, në një lart

Disa truke që do t’iu ndihmojnë të harxhoni më pak energji elektrike

Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojn

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Info Tjera