Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/raketa-kineze.jpg

Mbetjet e raketës kineze bien në Oqeanin IndianMbetjet e raketës më të madhe të Kinës kanë rënë në Oqeanin Indian të dielën.

Shumica e përbërësve të saj janë shkatërruar me ri-hyrjen në atmosferë, kështu duke iu dhënë fund spekulimeve se ku do të godasin mbeturinat, shkruan Reuters.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë kritikuar Kinën për mungesë të transparencës.

“Kombet e hapësirës duhet t’i minimizojnë rreziqet për njerëzit dhe tokën si dhe ta maksimizojnë transparencën në lidhje me ato operacione”, ka thënë administratori i NASA-s, Bill Nelson.

“Është e qartë se Kina nuk po arrin t’i përmbushë standardet e përgjegjësisë në lidhje me mbeturinat e tyre hapësinore”.

Të fundit

NASA me mision në hapësirë

Një anije kozmike do të niset në hapësirë me një mision të veçantë; zbulimin e fosileve të Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në orbitën e Jupiterit për të studiuar dy grupe ast

Simfonia e 10-të e Beethovenit përfundohet nga inteligjenca artificiale

Algoritmet janë pjesë e jetës sonë të përditshme. Qoftë tek ecja me automjet, në botën e punës e të tjera, pa inteligjencë artificiale shumë gjëra njeriu nuk bën dot më. Në këtë dre

Fluturimi me balonë hapësinore nis nga viti 2024

Balonat kanë hyrë në garën e turizmit hapësinor, pasi kompania e teknologjisë World View bëri me dije se ka ndërtuar balonën, e cila do të mund të na dërgojë përtej Tokës, në një lart

Disa truke që do t’iu ndihmojnë të harxhoni më pak energji elektrike

Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojn

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Info Tjera