Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/ms-750x411-1.jpg

Microsoft risjell lojën me të cilën mund të vizitoni botën pa shpenzimeMicrosoft do të lëshojë edicionin e fundit të softwerit të tij të famshëm ‘Flight Simulator’ për kompjuterët personal këtë muaj me grafikë që do të na mundësojnë të shohim botën sikur të ishim duke udhëtuar në realitet me avion.

Loja do të publikohet për herë të panë më 18 gusht.

Për të instaluar këtë risi duhet të kemi kompjuter me madhësi masive prej 150 GB.

Softweri do të përdorë hartat satelitore nga Bing si dhe lexime të drejtpërdrejta nga stacionet e motit dhe aeroportet në të gjithë botën për të krijuar version ‘më realist’ të lojës, së zhvilluar ndonjëherë.

Përdoruesit thjesht përcaktojnë destinacionin e tyre të dëshiruar dhe përdorin sistemin e trajnimit për të vëzhguar zonën.

Simulatori lejon që pilotët të ulen në një kabinë reale, duke i lejuar ata të mësojnë nisjen dhe uljen e një aeroplani të vërtetë dhe të udhëtojnë në më shumë se 40,000 aeroporte të botës dhe të vizitojnë vendet ndërmjet tyre.

Softweri përfshin 37 mijë aeroporte, 1.5 miliardë ndërtesa dhe dy trilionë pemë, male, rrugë dhe lumenj.

Sipas Microsoft-it do të përfshijë trafikun e drejtpërdrejtë, motin në kohë reale dhe lëvizjen e kafshëve, për të pasqyruar faktin se Toka është një ‘botë e gjallë’.

Nuk është vetëm bota që do të detajohet, sipas softwerit do të mund të udhëtoni edhe në kohë.

Specifikisht do keni mundësi të shihni ose udhëtoni me aeroplanët më të lashtë, ku gjithçka do të jetë reale.

Të fundit

Facebook paralajmëron mbylljen në Evropë

Facebook thotë se mund të ndalojë përdorimin e aplikacionit Facebook dhe Instagam në Evropë falë rregullave të reja të privatësisë, të cilat ndikojnë mënyrën sesi rrjeti social transfer

Sony jep lajmin e hidhur për PlayStation 5

Sony ka konfirmuar se PlayStation 5 nuk do të mbështesë lojërat e PS4, PS3, PS2 ose të gjeneratës së parë, përkundër se është spekuluar se do ndodh një gjë e tillë. Entuziastët e lojë

Mark Zuckerberg adhurues i madh i Samsung

Samsung dhe Facebook kanë qenë partnerë në projekte të ndryshme për një kohë të gjatë. Tani, CEO i Facebook ka zbuluar se ai është një adhurues i madh i telefonave inteligjentë të Samsu

YouTube do testoj rivalin e TikTok

YouTube ka njoftuar se do të testojë një version beta në Indi për të rivalizuar aplikacionin popullor të videove TikTok. Platforma e re e quajtur YouTube Shorts, do të kufizojë videot në 15

Qendra e të dhënave nënujore e Microsoft nxirret nga uji pas dy vjetësh

Dy vjet më parë, Microsoft fundosi një qendër të dhënash në brigjet e Orkney (Mbretëria e Bashkuar) në një eksperiment të egër. Kjo qendër e të dhënave tani është marrë nga fundi i o

Facebook vjen me një risi

Facebook ka bërë të ditur se do të lansojë syzet e mençura vitin e ardhshëm, të cilat mund të lidhen edhe me telefonat e mençur si pjesë e një aleance me titanin e syzeve EssilorLuxottica.

Info Tjera