Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/ingenuity-mars-helicopter.jpg

Misioni i NASA-s në Planetin e KuqNumërim mbrapsht për misionin e NASA-s në Mars, që këtë të enjte do të dërgojë në planetin e kuq roverin e pestë të agjencisë hapësinore amerikane, Preseverance.

Bashkë me të edhe një shok ekipazhi i pazakontë; helikopteri i vogël Ingenuity, një dron i destinuar të bëhet makina e parë e këtij lloji që do të fluturojë në planetin e kuq, e mbi të gjitha, e para që do të fluturojë në një planet që nuk është toka.

Droni-helikopter peshon dy kilogramë, ka katër këmbë, një karburator dhe një lloj kutie me dimensione rreth 20x16x14 centimetra, rotorë në fibra karboni pak më të gjatë se një metër, një antenë, një panel diellor, sensorë dhe telekamera.

Të dy makinat, së bashku, do të eksplorojnë zonën e uljes, kraterin Jezeero, në kërkim të ndonjë forme jete.

I nisur më 30 korrik 2020, ky mision i NASA-s është i treti që arrin planetin për të zbuluar atë që është edhe sekreti më i madh i tij, pas misionit Hope të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Tianwen 1 të Kinës.

Misioni i Emirateve dërgoi një sondë në orbitë ndërsa Kina, një orbitues, një ulës dhe një rover, zbritja e të cilit në sipërfaqen e marsit parashikohet të ndodhë në maj.

Të fundit

Disa truke që do t’iu ndihmojnë të harxhoni më pak energji elektrike

Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojn

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Samsungu nis prodhimin e modeleve të reja të palosshme

Telefonat e rinj të palosshëm nga Samsungu – Galaxy Z Flip 3 dhe Galaxy Z Fold 3 – pritet të lansohen në muajin gusht të këtij viti. Kompania tashmë raportohet se ka nisur prodhimin në mas

Microsoft po përpiqet në çdo mënyrë të “shtyjë” Edge

Beteja midis Google Chrome dhe Microsoft Edge vazhdon – Microsoft tani po ju ofron para për të përdorur Edge. Internet Explorer ka hyrë në histori dhe është zëvendësuar nga Microsoft Edge,

Ndryshimet që pritet t’i ketë Outlook

Microsofti do të dërgojë përditësimin më të madh në Outlook prej një dekade dhe është padyshim ndryshimi më drastik i Outlook për Windows që prej debutimit më 1997. Ndryshimet përqendr

Info Tjera