Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/atomic-power-plant-energji-berthamore.jpg

Nis ndërtimi i centralit më të madh bërthamorProjekti më i madh bërthamor në botë filloi fazën e tij pesëvjeçare të montimit të martën në jug të Francës, me plazmën e parë ultra të nxehtë që pritet të gjenerohet në fund të vitit 2025.

Projekti i Iter që kushton 20 miliardë do të përsërisë reagimet që forcojnë energjinë diellore dhe ka për qëllim të prodhojë fuqi që do të përdoret për shkëmbime tregtare.

Bashkimi bërthamor premton fuqi të pastës dhe të pakufizuar.

Miliona përbërës do të përdoren për të mbledhur reaktorin gjigand, i cili do të peshojë 23,000 ton dhe projekti është përpjekja më komplekse inxhinierike në histori.

Pothuajse 3000 ton magnet superkondensues, disa më të rëndë se një aeroplan, do të lidhen me 200 km kabllo superckondensues, të gjitha të mbajtura në -269C.

Të fundit

TikTok përgjoi përdoruesit

Wall Street Journal raportoi një informacion që turbulloi edhe më shumë të ardhmen e TikTok-ut. Sipas analizës së WSJ (Wall Street Journal), disa versione të TikTok-ut nga 2018 deri në 2020 k

Mbyllen mbi 7 milionë llogari që shpërndanin lajme të rreme për Covid-19

Në kaudër të një operacioni kundër lajmeve të rreme, Facebook njoftoi të martën se ka fshirë më shumë se 7 milionë llogari, për shkak se shpërndanin informacione të rreme rreth koronavi

Njihuni me disa detaje të iPhone 12 (Video)

Apple iPhone 12 pritet të jetë një nga telefonat më të mirë të vitit, me lidhjen më të mirë të 5G bashkë me procesorin e ri tepër të shpejtë. Modeli i ri i telefonit tē Apple pritet t

Si ti ruani të dhënat tuaja nga hakimi në telefon

Telefonat inteligjentë janë një pjesë e domosdoshme e jetës sonë. Madje mund të themi se ata janë bërë një qendër kryesore, pasi ne ruajmë pothuajse gjithçka në ta. Nga mesazhet dhe num

Tik Tok ndalohet përfundimisht në SHBA

Pasi kërcënoi javët e kaluara se do të mbyllë TikTok në SHBA, kreu i Shtëpisë së Bardhë ka firmosur një urdhër ekzekutiv i cili ndalon çfarëdo transaksioni me shoqërinë kineze ‘ByteD

Garë e madhe për sjelljen e kampioneve nga Marsi në tokë

Këtë verë tri misione u nisën drejt planetit Mars. Pas Arabisë Saudite dhe Kinës, misioni nga NASA ka në plan të përdorë mjetin robotik eksplorues “Perserverance” për kërkime p

Info Tjera