Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/download.jpg

Nis punën roboti që ua sjellë ushqimin në shtëpiPrania e Covid-19 po ndryshon dhe mënyrën e dërgesave të ushqimeve.

Në Punggol, Singapor, disa banorë së shpejti do të mund të marrin ushqimet direkt e në shtëpinë e tyre, me anë të një roboti.

Shumë persona do të humbasin punën e tyre, e cila tashmë do të zëvendësohet nga robotët.

Autoriteti i Zhvillimit të Mediave Infocomm (IMDA) nisi një gjyq njëvjeçar në Punggol të Enjten ku kërkohet që robotët autonome të shpërndajnë dërgesat me ushqime për banorët e shtatë blloqeve të Bordit të Strehimit dhe Zhvillimit në Woodcress Waterway të Punggol.

FoodBot është një robot me katër rrota që ju sjell ushqim nga ‘barku’ direkt e në shtëpinë tuaj.

Robotët peshojnë 80 kg dhe kanë një madhësi prej 100 L secili për të ruajtur sendet.

Ai gjithashtu ka një skanues 3D për të hartuar dhe programuar rrugët për në blloqet e strehimit.

Një sensor e lejon atë të zbulojë dhe shmangë pengesat gjatë rrugës.

Të dy robotët, janë quajtur Camello.
Roboti, i cili udhëton me një shpejtësi ecjeje prej 5 km /h, do të hapë rrugën e tij përmes rampave dhe lidhësve të dyqanit dhe zonës së banuar.

Banorët mund të shkarkojnë aplikacionin celular Camello që u lejon atyre të përcaktojnë vendet gjysmë ore për ushqimet që do të shpërndahen

Sapo roboti të arrijë në vendin e caktuar, aplikacioni do të lajmërojë banorin që të marrë sendet.

Banori mund të marrë sendet nga pjesa e robotit duke skanuar një kod QR në robot me anë të celularëve të tyre.

Shërbimet e dorëzimit nga robotët janë nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 7 të pasdites gjatë ditëve të javës dhe nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 2 të shtunave.

Sidoqoftë, ata që përdorin robotët do të jenë në gjendje të rregullojnë dërgesat e tyre brenda një afati më specifik prej gjysmë ore.

Kjo gjithashtu do të ndihmojë për të siguruar që klientët të jenë në shtëpi për të marrë artikujt.

Të fundit

NASA me mision në hapësirë

Një anije kozmike do të niset në hapësirë me një mision të veçantë; zbulimin e fosileve të Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në orbitën e Jupiterit për të studiuar dy grupe ast

Simfonia e 10-të e Beethovenit përfundohet nga inteligjenca artificiale

Algoritmet janë pjesë e jetës sonë të përditshme. Qoftë tek ecja me automjet, në botën e punës e të tjera, pa inteligjencë artificiale shumë gjëra njeriu nuk bën dot më. Në këtë dre

Fluturimi me balonë hapësinore nis nga viti 2024

Balonat kanë hyrë në garën e turizmit hapësinor, pasi kompania e teknologjisë World View bëri me dije se ka ndërtuar balonën, e cila do të mund të na dërgojë përtej Tokës, në një lart

Disa truke që do t’iu ndihmojnë të harxhoni më pak energji elektrike

Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojn

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Info Tjera