Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/auto_auto_38-newtechnolog-730x41016049583291604998094-1.jpg

Një teknologji do të bëjë që kamerat të kapin ngjyra që nuk i sheh syri i njeriutSyri i njeriut kap fotove me gjatësi vale mes 400 deri në 700 nanometër. Poshtë 400 nanometër janë rrezet ultra-violet dhe mbi 700 nanometër janë rrezet infra të kuqe.

Një hulumtim i ri nga Universiteti i Tel Aviv do të bëjë që kamera të njohin ngjyra që syri i njeriut e madje as kamerat e zakonshme nuk i perceptojnë dot.

Teknologjia mund të kapë imazhe të gazrave dhe substancave si hidrogjeni, karboni dhe sodiumi ku secila prej tyre ka ngjyra unik në spektrin infra të kuq si dhe përbërje biologjike që gjenden në natyrë për janë të padukshme për syrin e njeriut.

Kjo teknologji mund të aplikohet në lojërat kompjuterike, fotografike, siguri, mjekësi e astronomi. Hulumtimi u realizua nga Dr. Michael Mrejen, Yoni Erlich, Dr. Assaf Levanon dhe Prof. Haim Suchowski.

Syri i njeriut kap fotove me gjatësi vale mes 400 deri në 700 nanometër. Poshtë 400 nanometër janë rrezet ultra-violet dhe mbi 700 nanometër janë rrezet infra të kuqe.

Aktualisht mjetet për identifikimin e këtyre rrezeve janë të kushtueshme. Po studimi i ri premton një teknologji me kosto të ulët dhe efikase që mund të aplikohet në një kamër standarde. 

Të fundit

Disa truke që do t’iu ndihmojnë të harxhoni më pak energji elektrike

Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojn

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Samsungu nis prodhimin e modeleve të reja të palosshme

Telefonat e rinj të palosshëm nga Samsungu – Galaxy Z Flip 3 dhe Galaxy Z Fold 3 – pritet të lansohen në muajin gusht të këtij viti. Kompania tashmë raportohet se ka nisur prodhimin në mas

Microsoft po përpiqet në çdo mënyrë të “shtyjë” Edge

Beteja midis Google Chrome dhe Microsoft Edge vazhdon – Microsoft tani po ju ofron para për të përdorur Edge. Internet Explorer ka hyrë në histori dhe është zëvendësuar nga Microsoft Edge,

Ndryshimet që pritet t’i ketë Outlook

Microsofti do të dërgojë përditësimin më të madh në Outlook prej një dekade dhe është padyshim ndryshimi më drastik i Outlook për Windows që prej debutimit më 1997. Ndryshimet përqendr

Info Tjera