Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/macOS-Big-Sur-release-1357440.jpg

Njoftimi më i ri nga AppleApple ka bërë të ditur se gjenerata e ardhshme e sistemit të saj operativ desktop – macOS Big Sur do të jetë në dispozicion këtë të enjte më 12 nëntor.

Big Sur mundëson mbështetje për kompjuterët Mac bazuar në Apple Silicon, duke përfshirë MacBook Air, MacBook Pro dhe Mac mini të ri.

Do të përfshijë mbështetje për aplikacione universale, të cilat janë aplikacione të dizajnuara për të ekzekutuar në Apple Silicon të ri, si dhe kompjuterët Mac, bazuar në Intel x86.

Ai gjithashtu do të përfshijë formatin Rosetta 2, i cili do t’u lejojë përdoruesve të ekzekutojnë aplikacione të bazuara në Intel x86 që nuk janë universale për t’u ekzekutuar brenda një mjedisi të virtualizuar.

Dhe së treti, Big Sur do të mbështesë gjithashtu aplikacionet iOS dhe iPadOS.

Për më tepër, Big Sur gjithashtu përmban një mori ndryshimesh të tjera, duke përfshirë një dizajn krejt të ri, Safari të azhurnuar, aplikacione të reja siç janë mesazhet dhe posta, qendra e kontrollit, qendra e azhurnuar e njoftimeve, ëidget të reja dhe shumë më tepër.

Big Sur do të jetë i disponueshëm për prodhimet iMac (të prodhuara më 2014 ose më vonë), iMac Pro, Mac Pro (2013 e më vonë), Mac mini (2014 e më vonë), MacBook Air (2013 e më vonë), MacBook Pro (vonë 2013 dhe më vonë), dhe MacBook (2015 dhe më vonë).

Të fundit

Prodhohet bateria e makinës që mund të karikohet për 5 minuta

Bateri të afta të karikohen plotësisht në pesë minuta janë prodhuar në një fabrikë për herë të parë, duke shënuar një hap të rëndësishëm drejt makinave elektrike që karikohen aq sh

Bllokohet gjiganti i teknologjisë

Facebook ka pranuar një çështje që la shumë përdorues të iPhone të pyesnin pse kishin dalë nga aplikacioni i mediave sociale. Gjiganti i teknologjisë zbuloi një “ndryshim konfigurimi” t

Robotët që vallëzojnë si njerëzit (Video)

Një video ku shihen disa robotë duke vallëzuar është bërë virale. Kompania e robotëve Boston Dynamics shpenzoi një vit e gjysmë për të krijuar makina që kërcejnë si njeriu. Robotë që

Elon Musk ofron 100 milion dollarë për projektin më të mirë teknologjik

Themeluesi i Tesla, miliarderi Elon Musk po ofron një çmim prej 100 milion dollarësh për teknologjinë më të mirë që do të arrijë të kapë emisionet e dioksidit të karbonit. Sipërmarrësi

Google i thotë lamtumirë idesë gjigante

Kompania mëmë e Google Alphabet mbylli kompaninë e saj të ngritur për të ndërtuar balona gjigante për të transmetuar internetin në zonat rurale. Loon ishte një bast eksperimental afatgjatë

Ja si do të duket versioni i Apple iOS 14.4 beta 2

Apple kohët e fundit lëshoi iOS 14.4 beta 2 dhe iPadOS 14.4 beta 2 për zhvilluesit dhe testuesit publik të versionit beta, ndërkaq më parë kemi parë disa video të beta-s së re, por tani kemi

Info Tjera