Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/paristoberlitreni-780x470-1.jpg

Paris – Berlin vetëm një orë me trenHyperloop është ajo që ju merrni kur merrni një tren në fushë magnetike dhe e vendosni atë në një tub pa ajër.

Mungesa e rezistencës lejon që treni, në teori, të arrijë shpejtësi të padukshme, një koncept që po afrohet gjithnjë e më afër realitetit – dhe mund të sigurojë një alternativë më të gjelbër për udhëtimet ajrore me rrugë të shkurtër.

Në nëntor të vitit 2020 dy njerëz po qëllonin përmes një tubi pa ajër me 160 km / orë në shkretëtirën jashtë Las Vegas.

Kjo nuk ishte një udhëtim i shpikur nga një kazino: ishte udhëtimi i parë me një hiperloop nga kompania Virgin Hyperloop.

Udhëtimi zgjati vetëm 15 sekonda dhe shpejtësitë që ata arritën ishin shum më shum se 1200 km/orë që ata premtojnë se një ditë do të arrijnë, por ajo përfaqësonte një hap përpara.

Hyperloop mund të jetë e ardhmja e transportit për udhëtime me gjatësi të mesme.

Mund të tejkalojë hekurudhën me shpejtësi të lartë dhe në të njëjtën kohë të veprojë me shpejtësi të krahasueshme me aviacionin, por me një pjesë të kostove të tij mjedisore dhe të energjisë.

Është një koncept të cilin fillestarët dhe studiuesit e kanë adoptuar me padurim, duke përfshirë disa ekipe anembanë globit.

Të fundit

NASA me mision në hapësirë

Një anije kozmike do të niset në hapësirë me një mision të veçantë; zbulimin e fosileve të Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në orbitën e Jupiterit për të studiuar dy grupe ast

Simfonia e 10-të e Beethovenit përfundohet nga inteligjenca artificiale

Algoritmet janë pjesë e jetës sonë të përditshme. Qoftë tek ecja me automjet, në botën e punës e të tjera, pa inteligjencë artificiale shumë gjëra njeriu nuk bën dot më. Në këtë dre

Fluturimi me balonë hapësinore nis nga viti 2024

Balonat kanë hyrë në garën e turizmit hapësinor, pasi kompania e teknologjisë World View bëri me dije se ka ndërtuar balonën, e cila do të mund të na dërgojë përtej Tokës, në një lart

Disa truke që do t’iu ndihmojnë të harxhoni më pak energji elektrike

Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojn

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Info Tjera