Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/facebook.jpg

Pse duhet të ndaloni së përdoruri Messenger-in e Facebook-ut?Nëse jeni një nga 1.3 miliardë përdoruesit e këtij aplikacioni, paralajmëron media e Amerikës së Veriut, një problem i ri dhe serioz mund t’ju bindë ta braktisni atë.

“Të gjithë e dimë që Facebook jeton nga të dhënat tona, kështu paguajmë për shërbimet e tyre gjoja falas. Por duhet të ketë një kufi. Nëse ne pranojmë kushtet e Facebook Messenger, çfarë do të thotë kjo për ne dhe vlerën që ne i vendosim privatësisë sonë”, pyet Zak Doffman, gazetar i specializuar në sigurinë kibernetike në artikullin e tij për Forbes, ku ai shpjegon pse duhet të ndalojmë së përdoruri këtë aplikacion.

Sipas një përmbledhjeje, për shkak të një serie fatkeq ngjarjesh (marrëdhënie me administrimin e dobët të publikut dhe komunikim shumë i dobët), debakli i WhatsApp që ka bërë që mijëra përdorues të migrojnë në Signal ose Telegram.

Ai shpjegon se mbrojtja kryesore e Whastapp kur diskuton mbi politikat e saj të privatësisë është se nuk mund të shohë mesazhe private. Por nëse jeni një përdorues i Messenger, vini re, nuk jeni aq me fat …

Ai pretendon se një ilustrim perfekt i respektit të pakët të Facebook Messenger për privatësinë doli në dritë kur studiuesit e sigurisë kibernetike Tommy Mysk dhe Talal Haj Bakr zbuluan një vit më parë që aplikacioni po shkarkonte bashkëngjitjet private të dërguara midis përdoruesve në serverat e vet, si dhe lidhje me skedarët dhe faqet e internetit të përbashkëta.

Bazuar në analizën e tyre, kriptimi nuk duhet të merret si i mirëqenë: fakti që ne mund të telefonojmë dhe dërgojmë mesazhe nga kudo në botë, të sigurt nga sondat e rrjetit qeveritar dhe aktorët e këqij është një avantazh i madh.

Kjo, thotë ai, i vë përsëri në fokus praktikat e Facebook. Mos harroni se në vitin 2019, Mark Zuckerberg argumentoi se mesazhet private do të bëheshin normalja e re, duke zëvendësuar nevojën shoqërore për të ndarë gjithçka, kudo. Kjo pasoi raportet e hershme të planeve të Facebook për të integruar WhatsApp me Messenger dhe Instagram DM, duke krijuar një gjigant mesazhesh që u shërben gati 3 miliardë përdoruesve.

Në atë kohë, kishte raportime se Messenger do të bëhej një sistem i kriptimit fund-për-fund, i cili ishte një përmirësim i madh. Por dy vjet më vonë, ne nuk kemi parë ndonjë përparim të prekshëm. Sidoqoftë, ajo që kemi parë është fillimi i këtij integrimi, duke filluar me Messenger dhe Instagram, pa ndonjë përmirësim të sigurisë”, thotë ai.

Vitin e kaluar, Facebook deklaroi se mbeti “shumë i përkushtuar për ta bërë Messenger-in të koduar”. Në fakt, Jay Sullivan i Facebook siguroi komitetin e Senatit në vitin 2019 se “njerëzit duhet të jenë në gjendje të komunikojnë në mënyrë të sigurt dhe private me miqtë dhe të dashurit e tyre, përfshirë Facebook, duke dëgjuar ose monitoruar bisedat e tyre”.

Sullivan tha gjithashtu që përdoruesit duhet të jenë në gjendje të paraqesin informacione mjekësore dhe financiare “me besimin se nuk do të bien në duart e hajdutëve të identitetit ose të tjerëve me qëllim të keq”.

Doffman është i prerë: “Këshilla tani është e thjeshtë. Nëse jeni akoma në Messenger ose nëse përdorni DM të Instagram-it për ndonjë gjë tjetër përveç kontakteve të rastësishme, atëherë është koha të ndërroni. Opsioni më i lehtë është ende WhatsApp. Nëse dëshironi një mundësi më të sigurt, atëherë ekzekutoni Signal paralelisht. Do të jetë më e dobishme kur bashkohen më shumë kontakte”.

Të fundit

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Samsungu nis prodhimin e modeleve të reja të palosshme

Telefonat e rinj të palosshëm nga Samsungu – Galaxy Z Flip 3 dhe Galaxy Z Fold 3 – pritet të lansohen në muajin gusht të këtij viti. Kompania tashmë raportohet se ka nisur prodhimin në mas

Microsoft po përpiqet në çdo mënyrë të “shtyjë” Edge

Beteja midis Google Chrome dhe Microsoft Edge vazhdon – Microsoft tani po ju ofron para për të përdorur Edge. Internet Explorer ka hyrë në histori dhe është zëvendësuar nga Microsoft Edge,

Ndryshimet që pritet t’i ketë Outlook

Microsofti do të dërgojë përditësimin më të madh në Outlook prej një dekade dhe është padyshim ndryshimi më drastik i Outlook për Windows që prej debutimit më 1997. Ndryshimet përqendr

MacBook Pro vjen në muajin e ardhshëm

Apple kohët e fundit njoftoi se ngjarja e saj kryesore WWDC 2021 do të zhvillohet më 7 qershor dhe tani duket sikur MacBook Pro i ri me një procesor të ri nga Apple Silicon do të lansohet në WW

Info Tjera