Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/samsung.jpg

Samsung nënshkruan një marrëveshje për ndërtimin e rrjetit 5GGrupi i Koresë së Jugut do të përfitojë nga sanksionet e Uashingtonit ndaj rivalit kinez

Samsung Electronics ka arritur një marrëveshje prej 6.6 miliardë dollarësh me Verizon (kompani amerikane e telekomunikacionit) për ta ndihmuar atë të ndërtojë rrjete 5G në SHBA, duke theksuar se si grupi i teknologjisë mund të përfitojë nga shënjestrimi i administratës Trump për Huawei, një kompani kineze, shkruan Financial Times.

Kompania koreano-jugore tha të hënën se kishte nënshkruar një kontratë për të furnizuar pajisjet e telekomit amerikan deri në fund të vitit 2025.

Marrëveshja vjen ndërsa SHBA rrit sanksionet ndaj Huawei.

“Më shumë kompani do t’i drejtohen Samsung për pajisjet e tyre 5G për shkak të kufizimeve të SHBA ndaj Huawei”, tha Kim Young-woo, një analist në SK Securities. “Nuk ka shumë alternativa të tjera përveç Samsung dhe Ericsson nëse përjashtoni Huawei dhe Nokian”.

Kim pret që Samsung të zgjerojë pjesën e saj globale të tregut 5G duke fituar më shumë marrëveshje në SHBA, Evropë dhe Lindjen e Mesme ndërsa përfiton nga sanksionet që ka Huawei.

Huawei është përpjekur të hap rrjetet e saj 5G globalisht pasi Uashingtoni ka bërë presion që vendet e tjera të ndjekin shembullin e saj në ngrirjen e ndërmarrjes kineze. Nën presionin në rritje të SHBA-së, vendet përfshirë Mbretërinë e Bashkuar dhe India po heqin nga përdorimi pajisjet Huawei nga infrastruktura e tyre 5G.

Aksionet në Samsung u rritën me 2.1 për qind të hënën në mëngjes në Seul. 

Të fundit

Instagram u mundëson krijuesve një mënyrë të re për të bërë para

Krijuesit e Instagram tani kanë më shumë mënyra për të bërë para. Përmes platformës tani influencerët mund të shesin simbole gjatë transmetimeve live, një testim i cili po zgjerohet edhe

iPhone 12 pritet ti zhgënjej blerësit me këtë problem

Të gjithë të pasionuarit e modelit të ri të Apple, iPhone12 nuk do të jenë të kënaqur me një informacion që këtyre ditëve është zbuluar. Ky model nuk pritet të ofroj lidhjen e dy SIM k

Nokia do të vendos rrjetin 4G në hënë

Derisa NASA dëshiron të kthehet në hënë deri në vitin 2024 përmes misionit Artemis, ajo dëshiron që Nokia të krijojë një rrjet komunikimi 4G për komunikim të besueshëm dhe efikas. Për

Samsung sjellë një model të ri të serisë 20

Galaxy S20 Fan Edition i Samsung, ose FE, tani është në dispozicion për t’u blerë në Indi për afërsisht 680 dollarë. Telefoni u zbulua për herë të parë në ngjarjen e Samsung “Unpacke

Me çfarë çmimesh mund të bleni iPhone 12

Apple përmes një organizimi madhështor ka prezantuar telefonin më të ri të mençur – iPhone 12. Pas prezantimit dhe zbardhjes së disa karakteristikave, Apple ka zbuluar edhe çmimet e version

Apple prezanton iPhone 12

Apple ka zbuluar zyrtarisht celularin e ri iPhone 12, gjatë një eventi që është ndjekur live nga miliona shikues në të gjithë botën. Celulari i ri është dizajnuar me cepat e rrumbullakët,

Info Tjera