Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/thumbs_b_c_1f11ed8bf581a4d001f6885ec30a97bf.jpg

Sateliti i parë eksperimental 6G në botëKina ka dërguar në hapësirë ​​”satelitin e parë eksperimental 6G në botë”, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sateliti eksperimental 6G do të “verifikojë teknologjinë e komunikimit terahertz (THz) në hapësirë, një përparim në komunikimin hapësinor”, njoftoi e përditshmja shtetërore “Global Times”.

Sateliti 6G ishte midis tre satelitëve kinezë të lansuar me sukses në orbitë, së bashku me 10 satelitë komercialë për ndjesi nga distanca të zhvilluar nga kompania argjentinase Satellogic, thuhet në raport.

Të gjithë ata u lansuan duke përdorur raketën e vetme Long March 6, e cila u ngrit nga Qendra e Lansimit të Satelitëve Taiyuan në provincën veriore Shanxi.

Kjo ishte raketa e 351-të e serisë kineze Long March të zhvilluar në mënyrë indigjene.

Në shtator, Kina lansoi satelitin e saj të tretë detar në hapësirë dhe ka dërguar një satelit vëzhgimi Gaofen 11-02 në orbitë për studimet e tokës, planifikimin urban, hartimin e rrjetit rrugor, bujqësinë dhe lehtësimin e katastrofave.

Observatori Kombëtar Astronomik i Kinës sot deklaroi se do të hapë Radio Teleskopin Sferik 500-metra Aperture Spherical, radio teleskopi më i madh në botë me një pjatë për shkencëtarët global vitin e ardhshëm për punë kërkimore, njoftoi transmetuesi shtetëror CGTN.

Observatori do të fillojë funksionimin e plotë në janar 2021 pasi të ketë kaluar një “seri vlerësimesh teknike dhe të performancës”.

Të fundit

Pse duhet të ndaloni së përdoruri Messenger-in e Facebook-ut?

Nëse jeni një nga 1.3 miliardë përdoruesit e këtij aplikacioni, paralajmëron media e Amerikës së Veriut, një problem i ri dhe serioz mund t’ju bindë ta braktisni atë. “Të gjithë e dim

Gabimisht hodhi në mbeturina hard-diskun që ruante bitcoin në vlerë prej 280 milionë dollarëve

Një britanik i cili rastësisht ka hedhur hard diskun brenda të cilit kishte bitcoin, sërish i ka bërë thirrje autoriteteve lokale që ta lejojnë ta kërkojë në lokacionin e një deponie. Jame

Si ta pastroni tastierën e kompjuterit?

Është stina e vitit kur viruset përhapen dhe kur përpiqemi të mbroheni nga të gjitha bakteret e mundshme, pra mbase mu tash është koha e duhur që ta pastroni tastierën tuaj. Tingëllon e pab

Pritet dalja në shitje e një iPhone të ri për ata që kanë pak para

Apple mund të hedhë së shpejti në treg një iPhone të lirë dhe të vogël të ndërtuar posaçërisht për fansat me buxhet të ulët. Versioni i këtij viti i iPhone SE mund të dalë pas disa

Vjen modeli i ri i Surface Pro

Microsoft përditësoi linjën Surface Pro me një model Surface Pro 7 Plus i cili do të shitet vetëm për bizneset dhe shkollat. Ndërsa dizajni dhe ekrani janë të njëjtët me Surface Pro 7, Mic

Valë e regjistrimeve në ‘Signal’, pasi Elon Musk kërkoi që ndjekësit “të largohen nga WhatsApp”

WhatsApp, aplikacioni i mesazheve të koduara që shet veten si një shërbim i përqendruar në privatësi po ndryshon kushtet e tij të shërbimit dhe po i detyron përdoruesit të ndajnë të dhën

Info Tjera