Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/ESA_3.jpg

Sateliti i parë në botë që do të pastrojë hapësirënMbretëria e Bashkuar do të ndihmojë në ndërtimin e një pjese të satelitit të parë në botë të projektuar ekskluzivisht për të hequr një pjesë të hedhurinave hapësinore duke e tërhequr atë në atmosferën e Tokës për t’u djegur.

Kompania britanike Elecnor DEIMOS do të punojë me Clearspace për të hartuar sistemin e kontrollit të qëndrimit dhe orbitës që do të orientojë anijen ndërkohë që mbledh mbeturinat.

Anija kozmike prej 100 milion £ do të nisë në vitin 2025 në atë që është quajtur ‘misioni robotik i vetëvrasjes’ nëse do të kapte një pjesë të vetme të hedhurinave hapësinore përpara se të shkatërronte mbeturinat dhe vetë duke u djegur në atmosferën e Tokës ‘sigurtë larg jetës’.

Ajo është duke u ndërtuar nga fillimi zviceran Clearspace, me mbështetjen e Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA) dhe tetë kombeve duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar – të cilët kontribuan me 12 milion.

I njohur si ‘The Claw’, ai do të përdorë një lëvizje pincer për të mbledhur mbeturinat, para se t’i japë asaj një ri-hyrje të kontrolluar në atmosferën e Tokës në një ‘mision robotik vetëvrasës’.

Zvarritja e mbeturinave në atmosferë do ta lejojë atë të dekompozohet në mënyrë të sigurt dhe larg jetës dhe do ta mbajë atë nga përplasja potencialisht me objekte të tjera orbituese.

Kompania e hapësirës ajrore dhe e mbrojtjes Elecnor Deimos do të projektojë Sistemin e Kontrollit të Qëndrimit dhe Orbitës të Clearspace-1 i cili do të orientojë dhe pozicionojë satelitin për të ndihmuar në kapjen e hedhurinave hapësinore, duke përdorur gjeneratorë të energjisë, shtytës dhe antena.

Për katërmbëdhjetë miliardë vjet, midis shpërthimit të madh dhe vjeshtës së vitit 1957, hapësira ishte e pacenuar, por që nga ajo vjeshtë njerëzit kanë vendosur 10.000 satelitë në orbitë.

Të fundit

Disa truke që do t’iu ndihmojnë të harxhoni më pak energji elektrike

Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojn

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Samsungu nis prodhimin e modeleve të reja të palosshme

Telefonat e rinj të palosshëm nga Samsungu – Galaxy Z Flip 3 dhe Galaxy Z Fold 3 – pritet të lansohen në muajin gusht të këtij viti. Kompania tashmë raportohet se ka nisur prodhimin në mas

Microsoft po përpiqet në çdo mënyrë të “shtyjë” Edge

Beteja midis Google Chrome dhe Microsoft Edge vazhdon – Microsoft tani po ju ofron para për të përdorur Edge. Internet Explorer ka hyrë në histori dhe është zëvendësuar nga Microsoft Edge,

Ndryshimet që pritet t’i ketë Outlook

Microsofti do të dërgojë përditësimin më të madh në Outlook prej një dekade dhe është padyshim ndryshimi më drastik i Outlook për Windows që prej debutimit më 1997. Ndryshimet përqendr

Info Tjera